repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 30 października 2016.

Pan Arkadin

Mr. Arkadin (aka Confidential Report)

reż. Orson Welles

czas: 105’
produkcja: Francja, Hiszpania 1955
obsada: Orson Welles, Paola Mori, Robert Arden, Patricia Medina, Akim Tamiroff, Michael Redgrave, Mischa Auer, Katina Paxinou
język: angielski, niemiecki, francuski, polski
scenariusz: Orson Welles
zdjęcia: Jean Bourgoin
montaż: Renzo Lucidi, William Morton, Orson Welles
muzyka: Paul Misraki
producent: Louis Dolivet, Orson Welles
produkcja: Filmorsa, Cervantes Films, Sevilla Films
właściciel praw: EL/Filmmuseum München
barwa: cz.-b.

Tworząc według własnego, oryginalnego scenariusza, który z okazji premiery filmu opublikowano w jednym z angielskich dzienników jako opowiadanie w odcinkach, a w późniejszym czasie również jako powieść, Orson Welles próbuje nakręcić europejską wersję filmu Obywatel Kane. W centrum fabuły znajduje się potężny biznesmen, który posiada polityczne wpływy w powojennej Europie i zleca zbadanie swojej przeszłości. Orson Welles: Arkadin to kombinator, oportunista, osoba czerpiąca korzyści ze zgnilizny świata, pasożyt żywiący się wszechogarniającym zepsuciem. Arkadin jest człowiekiem dobrze czującym się w takim świecie. Nie próbuje być od niego lepszy, jest w nim uwięziony. W najlepszy sposób wyraża taką rzeczywistość. Istnieje wiele różnych wersji montażowych filmu Pan Arkadin, Orson Welles nie autoryzował żadnej z nich. Pokazana zostanie rekonstrukcja z 2006 roku, w której Stefan Drössler i Claude Bertemes złożyli istniejące materiały w idealną kompozycję. Było to próbą jak najwierniejszej realizacji pierwotnych intencji Wellesa.

SD

Orson Welles

Urodził się w 1915 roku w Kenosha, zmarł w 1985 roku w Hollywood. Amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent. W 1938 roku wywołuje w USA panikę Wojną światów - słuchowiskiem radiowym o najeździe Marsjan. Zostaje zaangażowany do Hollywood z gwarancją całkowitej swobody twórczej, czego owocem jest Obywatel Kane. Niestety w kolejnych latach musi toczyć nieustanne boje z producentami i innymi decydentami ingerującymi w jego filmy. Już jego drugie dzieło - Wspaniałość Ambersonów - zostaje skrócone z ponad dwóch godzin do 89 minut. Welles ma też na swoim koncie wiele nieukończonych - z różnych powodów - filmów (m.in. adaptację Don Kichota). Kilkakrotnie ekranizuje Szekspira (Makbet, Otello, Falstaff), przenosi także na ekran Proces Kafki. Laureat nagród na festiwalu w Cannes i, w 1971 roku, Oscara za całokształt twórczości.

Wybrana filmografia

1941 Obywatel Kane / Citizen Kane

1942 Wspaniałość Ambersonów / The Magnificent Ambersons

1947 Dama z Szanghaju / The Lady from Shanghai

1948 Makbet / Macbeth

1952 Otello / Othello

1958 Dotyk zła / Touch of Evil

1962 Proces / Le process / The Trail

1965 Falstaff / Campanadas a medianoche / Chimes at Midnight

1973 F jak fałszerstwo / Vérités et mensonges / About Fakes

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!