repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 13 marca 2020.

Wino we krwi

Our Blood is Wine

reż. Emily Railsback

czas: 78’
produkcja: USA 2018

Gruzja nazywana jest ojczyzną wina, to tam znaleziono najstarsze dowody na jego powstanie (ok. 4 tys. lat p.n.e). Na czym polega szczególna metoda produkcji gruzińskiego wina i czym jest wino naturalne? W zakopanych w ziemi kwewri (gruz. qvevri) - glinianych, ręcznie wytwarzanych kadziach - dziko fermentuje wyjątkowej jakości produkt.

Reżyserka filmu, Emily Railsback, oraz Jeremy Quinn, amerykański sommelier-pasjonat poszukując najlepszego wina trafiają właśnie do Gruzji. Odwiedzają różne winnice i degustują mętnych oraz bardzo aromatycznych win. Dynamiczny, nakręcony iPhonem 6 film, pokazuje jak po wielu latach dominacji Związku Radzieckiego i masowej produkcji wina, w Gruzji odradza się zapomniana kultura i produkcja win pradawnymi metodami, przez małe, rodzinne manufaktury. Tradycje przekazywane są młodym winiarzom przez starsze pokolenia - z szacunku do historii i natury. Poznajcie korzenie wina i fascynujący świat win naturalnych!

W spotkaniu po seansie udział wezmą: Mariusz Kapczyński z serwisu  Vinisfera.pl, Leri Papidze, mieszkający w Polsce artysta i pedagog na wrocławskiej ASP oraz Anna Chajutin wielbicielka włoskiego stylu "dolce vita" z  Non Lo So by Winoteka.

Rozmowę poprowadzi redaktorka naczelna portalu  Have a Bite Wrocław, Agnieszka Szydziak.

Gości:


Mariusz Kapczyński - dziennikarz i krytyk winiarski, redaktor naczelny serwisu Vinisfera.pl. Niestrudzony promotor win. Niemal od samego początku towarzyszy "winiarskiej (r)ewolucji" w Polsce - o polskich winach pisał i promował je "zanim stało się to modne", regularnie na stronach swojego serwisu uzupełnia bazę polskich winnic i ocenia rodzime butelki. Jest członkiem zarządu Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. Ma wielką słabość do tradycyjnych gruzińskich win wytwarzanych w amforach (kwewri). Organizuje seminaria, degustacje, szkolenia. W roku 2015 "Magazyn Wino" wyróżnił go nagrodą Grand Prix w kategorii "promocja kultury wina w Polsce".

Leri Papidze - Gruzin od ponad 20 lat mieszkający w Polsce, artysta i pedagog na wrocławskiej ASP (wydział Ceramiki i Szkła, Katedra Ceramiki, Pracownia Koła Garncarskiego). Od lat jest czynnym twórcą i realizatorem wielu przedsięwzięć rzeźbiarskich i dekoratorskich. Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą i ceramiką, zarówno klasyczną jak i współczesną. Prace wykonuje z materiałów, tj.: glina (szamot), brąz, żeliwo, tworzywa sztuczne, gips, beton, kamień, drewno itp. Wykonał gliniane amfory na wino dla Winnicy de Sas.

Anna Chajutin - zakochana w winie i włoskim stylu "dolce vita" postanowiłam zarażać swoją pasją innych. Od kilku lat poświęcam temu każdą chwilę, prowadząc degustacje win i organizując wycieczki do Italii. Doświadczenie zdobywałam we Włoszech zwiedzając winnice, uczestnicząc w targach win i przeprowadzając niezliczoną ilość rozmów z producentami. Dzięki temu powstała przestrzeń Non Lo So, która odkrywa tylko prawdziwe smaki Włoch od małych, rodzinnych producentów i miejsce gdzie można spędzić czas z przyjaciółmi podczas aperitivo rozmawiając o winie przy winie.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!