film
Biały, biały dzień
A White, White Day / Hvítur, Hvítur Dagur
reż. Hlynur Pálmason / Islandia, Dania 2019 / 109’
W repertuarze od 6 marca 2020
Pokazy przedpremierowe - kup bilet:
24 lut
28 lut

Obsada

Ingvar E. Sigurðsson, Ída Mekkín Hlynsdóttir, Hilmir Snær Guðnason, Sara Dögg Ásgeirsdóttir, Björn Ingi Hilmarsson

Opis filmu

W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją - głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona Ingimundura, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Owdowiały policjant próbuje zacząć wszystko od nowa: opiekuje się wnuczką, wykańcza dom dla córki, chodzi na terapię. Pewnego dnia żona jednak do niego przemówi. Mężczyzna przypadkiem odkrywa jej tajemnice, która po raz pierwszy od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Gdy tama udawanego spokoju pęknie, nic nie powstrzyma przemocy. Reżyser niezapomnianych, ekstrawaganckich Zimowych braci swoim drugim filmem potwierdza, że jest jednym z najzdolniejszych młodych twórców ze Skandynawii. Biały, biały dzień - dojrzalszy, formalnie chłodny i zdystansowany, ale kipiący od tłumionych uczuć - to przenikliwy obraz zmagań z żałobą, a jednocześnie angażujące kino zemsty. Odtwórca głównej roli Ingvar E. Sigurðsson stworzył przekonujący portret wdowca żyjącego w potrzasku przeszłości, powoli osuwającego się w szaleństwo. Islandzki aktor słusznie został nagrodzony przez jury canneńskiego Tygodnia Krytyki.

Mariusz Mikliński

Zapraszamy na pokazy przedpremierowe:

24 lutego, poniedziałek 19.00

Biały, biały dzień
Pokaz przedpremierowy i spotkanie spotkanie z Agatą Zubel i Michałem Mocem

Agata Zubel
Światowej sławy kompozytorka i śpiewaczka, doktor habilitowana sztuki muzycznej, wykładowczyni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jej utwory wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. na "Warszawskiej Jesieni", Festiwalu "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu i Dniach Muzyki Andrzeja Panufnika w Krakowie. Wraz z mężem, Michałem Mocem, utworzyła program rezydencji artystycznych dla twórców muzycznych na Islandii. Pierwsza edycja projektu miała miejsce w dniach 16 - 31 października 2019.

Michał Moc
Kompozytor, akordeonista, doktor habilitowany sztuki muzycznej, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W dorobku twórczym posiada ponad 50 wykonywanych kompozycji - wśród nich utwory kameralne, wokalne, wokalno-instrumentalne, orkiestrowe, ze szczególną preferencją akordeonu jako instrumentu solowego. Sam siebie określa jako "zapalonego podróżnika wierzącego w moc natury oraz potrzebę emocji - w życiu i w sztuce".

Islandia to nasze szczególne miejsce na Ziemi. Potęga natury, nieobjęte wyobraźnią przestrzenie i całkowicie odmienna rzeczywistość mają na nas i na naszą twórczość ogromny wpływ. Dzieląc się tym miejscem chcemy, aby młodzi kompozytorzy mogli osobiście przekonać się i zapamiętać, że wśród tego co nam się o świecie wydaje NIEWIELE BYĆ MUSI, za to WIELE BYĆ MOŻE - Agata Zubel

28 lutego, piątek, 19.00

Biały, biały dzień
Pokaz przedpremierowy i spotkanie z Anją Franczak


Anja Franczak

Pierwsza w Polsce certyfikowana towarzyszka w żałobie. Ukończyła kurs "Duszpasterstwo i towarzyszenie w żałobie" w Heidelbergu". Pytana o swoją misję, mówi: "Chcę przyczynić się do tego, żebyśmy w naszym społeczeństwie otwarcie mówili o kwestiach umierania i śmierci. Tylko wtedy będziemy w stanie skutecznie wspierać osoby w żałobie". Prowadzi stronę anjafranczak.com oraz bloga Sprawy Ostateczne (https://sprawyostateczne.pl/), na którym pisze o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą.

Informacje o reżyserze

Hlynur Pálmason

stopka

1917 
Sam Mendes, USA 2020
Basia 3 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019
Boże Ciało 
Jan Komasa, Polska 2019
Deerskin 
Quentin Dupieux, Francja 2019
Gordon i Paddy 
Linda Hamback, Szwecja 2017
Jojo Rabbit 
Taika Waititi, USA, Niemcy 2019
Joker 
Todd Phillips, USA 2019
Kłamstewko 
Lulu Wang, USA 2019
Kraina miodu 
Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, Macedonia 2019
Marona - psia opowieść (lektor) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Miłość mojego brata 
Monia Chokri, Kanada 2019
Monos 
Pokazy specjalne
Alejandro Landes, Argentyna, Holandia, Niemcy, Szwecja, Kolumbia, Urugwaj 2019
Na noże 
Rian Johnson, USA 2019
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Poznajmy się jeszcze raz 
Nicolas Bedos, Francja 2019
Szybcy i śnieżni 
Benoît Godbout, Kanada 2018
Tommaso 
Abel Ferrara, Włochy, Wielka Brytania, USA 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.