repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Spirited Away: W krainie bogów reż. H. Miyazaki

Filmy Hayao Miyazakiego

Zapraszamy na wybitne anime z legendarnego studia Ghibli w reżyserii mistrza gatunku Hayao Miyazakiego.

Seanse w marcowe soboty o godz. 14.00 w sali numer 5.

Cena biletu - 12 zł

W programie:

2 marca, godz. 14.00

Spirited Away: W krainie bogów (Japonia 2001, 124’)

9 marca, godz. 14.00

Mój sąsiad Totoro (Japonia 1988, 86’)

16 marca, godz. 14.00

Laputa – podniebny zamek (Japonia 1986, 124’)

23 marca, godz. 14.00

Ruchomy zamek Hauru (Japonia 2004, 119’)

 

Hayao Miyazaki

"Japoński Disney". Znakomity mangaka, reżyser i animator.

Urodził się 5 stycznia 1941 w Tokio. Podczas drugiej wojny światowej rodzina Miyazakich posiadała fabrykę Miyazaki Koukuuki, która produkowała m.in. stery dla słynnych myśliwców Zero. W roku 1947 rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Utsunomiya, jego matka zachorowała wtedy na gruźlicę. Zmarła w 1955 roku. W 1963 roku Miyazaki skończył studiować ekonomię na uniwersytecie Gakushuin w Tokio i rozpoczął staż w Toei Animation. Pracował m.in. przy pierwszej wypuszczonej przez Toei serii TV Okami Shônen Ken. Kiedy w Toei wybuchł protest związków zawodowych, Miyazaki stanął na czele demonstrujących animatorów. W 1964 roku został sekretarzem związków w Toei Animation. W 1965 Isao Takahata (późniejszy bliski współpracownik Miyazakiego) rozpoczął prace nad Taiyo no oji: Horusu no daiboken, a Hayao dołączył do projektu jako animator i scenograf. W roku 1970 opuścił Toei Animation i przeniósł się do studia A-Pro, w którym pracował też Isao Takahata. W 1973 roku on i Takahata opuścili A-Pro, przenosząc się do Zuiyo Pictures.

W tym samym roku Miyazaki wyjechał do Szwajcarii, gdzie szukał inspiracji do pracy nad serialem Heidi. W 1975 roku podróżował po Włoszech i Argentynie, zbierając materiały do prac nad serialem Haha wo tazunete sanzenri. W 1980 roku został głównym instruktorem nowych animatorów w Telecom. W 1983 pracował nad projektem jednego z najsłynniejszych i najlepszych swoich filmów - Nausicaä z Doliny Wiatru.

W roku 1985 w Musashino powstało sławne Studio Ghibli, stworzone przez Miyazakiego, Isao Takahatę i Toru Harę. Rok później Miyazaki wyjechał do Walii szukać inspiracji do filmu Laputa – podniebny zamek. W kolejnych latach powstają jego znane animacje: Mój sąsiad Totoro, Podniebna poczta Kiki, Szkarłatny pilot, Księżniczka Mononoke, Szept Serca, Ruchomy zamek Hauru i Ponyo. Największym hitem kinowym okazał się Spirited Away: W krainie bogów, za którego otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. (filmweb.pl)

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!