repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Pacarrete, reż. Allan Deberton
Aktualności

Na fali kina krajów portugalskojęzycznych

19 maja

Od portugalskiego Freddiego Mercury’ego przez tradycyjną muzykę chóralną z Alentejo aż do samby i baletu...wspólnie z Festiwalem Kina Krajów Portugalskojęzycznych MARÉ zapraszamy na muzyczno-taneczną podróż w rytm melodii języka portugalskiego. 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest muzyka. To właśnie na niej skupia się brazylijski reżyser Sérgio Tréfaut, którego dwa filmy znalazły się w programie Festiwalu. Jego Alentejo, Alentejo przeniesie widzów do nieznanych zakątków historycznej krainy, gdzie rozbrzmiewają polifoniczne chóry śpiewających tradycyjne cante (po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem). Z kolei dzięki Paraíso zajrzymy do ogrodów dawnego pałacu prezydenckiego w Rio de Janeiro, gdzie Brazylijczycy spotykają się, by śpiewać i tańczyć sambę.

Wcześniej wybierzemy się także do małego miasteczka Russas w stanie Ceará, gdzie mieszka ekscentryczna Pacarrete, w której nadal drzemią marzenia, by zostać sławną baletnicą. W tytułową rolę wcieliła się fenomenalna, nagrodzona m.in. berlińskim Srebrnym Niedźwiedziem, Marcélia Cartaxo.

Wokół bezkompromisowej postaci osadzona jest również fabuła filmu Variações: Anioł Stróż, który przybliża losy António Variaçõesa, doskonale znanego w Portugalii artysty pop-rockowego. Muzyk wyprzedził swój czas i mimo krótkiej kariery (jej szczyt przypada na przełom lat 70. i 80.) oraz przedwczesnej śmierci, jest ikoniczną postacią dla portugalskiej muzyki rozrywkowej. Filmowy portret tego artysty był najczęściej oglądanym tytułem w portugalskich kinach w 2019 roku.

Podczas wrocławskiej odsłony Festiwalu, dzięki wsparciu Konsula Honorowego Brazylii oraz Goethe-Institut, odbędzie się również pokaz kultowego dzieła Wima Wendersa Lisbon Story, w którym równoległym bohaterem jest znakomita muzyka portugalskiego zespołu Madredeus.

26 maja, piątek

27 maja, sobota

28 maja, niedziela

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!