repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

Hipnotyzująca i minimalistyczna – posłuchaj kompozycji Jozefa van Wissema na żywo w KNH

28 sty

Zobacz przełomową Zmęczoną śmierć i odkryj hipnotyzujący wszechświat muzyki znanego lutnisty i gitarzysty Jozefa Van Wissema – na pokaz z muzyką na żywo zapraszamy w piątek 3 lutego.

Zrealizowana z rozmachem, przepełniona niesamowitym klimatem, zaskakująca wyobraźnią Zmęczona Śmierć Fritza Langa wpisuje się w fantasmagoryczny nurt niemieckiego ekspresjonizmu filmowego i do dziś uznawana jest za dzieło przełomowe. Dzięki wprowadzeniu oświetlania dekoracji od dołu, powodującego zniekształcenie plastyczne scenografii i grę plamami bieli oraz czerni, imponuje uzyskanymi efektami. Po stu latach dzieło Langa zyskuje dodatkowy wymiar dzięki muzycznej oprawie – Jozef Van Wissem kreuje ponadczasowy, mroczny i intensywny wszechświat dźwięków. Jego muzyka jest hipnotyzująca, czysta i minimalistyczna; tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę, o czym będzie można się przekonać podczas wrocławskiego seansu.

Jozef van Wissem o komponowaniu muzyki do filmu:

Nietrudno wyobrazić sobie odpowiedni klimat muzyki pasujący do filmu Zmęczona Śmierć. Film podzielony jest na sześć rozdziałów, a rozpoczyna się od pięknie zatytułowanej „Historii pierwszego światła”. Dzięki temu, że akcja toczy się w różnych częściach świata, muzyka może podróżować razem z nią, tworząc własną opowieść. Kompozycja podążać będzie za muzyką z regionów przedstawionych w filmie, a w trakcie tego procesu muzyka ludowa będzie unowocześniana przy użyciu współczesnych zabiegów muzycznych ukrytych pod filmowymi wersetami. Motyw muzyczny filmu: Miłość jest silniejsza niż śmierć osobiście ze mną rezonuje.

Zmęczona Śmierć to nie pierwszy film, do którego Jozef Van Wissem skomponował muzykę. W 2013 roku stworzył wybitną, nagrodzoną w Cannes ścieżkę dźwiękową do kultowego filmu Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją (wykonał ją w tym samym roku na American Film Festival we Wrocławiu). Charakterystyczne tropy, zapoczątkowane współpracą z Jarmuschem wybrzmiały także w ścieżce dźwiękowej do innego ekspresjonistycznego filmu Nosferatu – symfonia grozy (1922) F.W. Murnaua, którą Van Wissem wykonywał ostatnio między innymi w kinie Muranów w Warszawie, a także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Kilka miesięcy temu ukazał się soundtrack z tego filmu pod tytułem: Nosferatu. The Call of the Deathbird.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!