repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
"Biały, biały dzień", reż. Hlynur Pálmason
Aktualności

Premiery tygodnia: "Biały, biały dzień", "Jakub, Mimmi i gadające psy"

6 mar

Od 6 marca w Kinie Nowe Horyzonty

W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją - głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona Ingimundura, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Owdowiały policjant próbuje zacząć wszystko od nowa: opiekuje się wnuczką, wykańcza dom dla córki, chodzi na terapię. Pewnego dnia żona jednak do niego przemówi. Mężczyzna przypadkiem odkrywa jej tajemnice, która po raz pierwszy od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Gdy tama udawanego spokoju pęknie, nic nie powstrzyma przemocy. Reżyser niezapomnianych, ekstrawaganckich Zimowych braci swoim drugim filmem potwierdza, że jest jednym z najzdolniejszych młodych twórców ze Skandynawii. Biały, biały dzień - dojrzalszy, formalnie chłodny i zdystansowany, ale kipiący od tłumionych uczuć - to przenikliwy obraz zmagań z żałobą, a jednocześnie angażujące kino zemsty. Odtwórca głównej roli Ingvar E. Sigurðsson stworzył przekonujący portret wdowca żyjącego w potrzasku przeszłości, powoli osuwającego się w szaleństwo. Islandzki aktor słusznie został nagrodzony przez jury canneńskiego Tygodnia Krytyki.

Mariusz Mikliński

Refleksyjny Jacob i dzielna Mimmi stają w obronie parku, w którym zaplanowano postawić drapacz chmur. Kiedy koparki i buldożery wkraczają do akcji, zawiązuje się niezwykły, bo międzygatunkowy sojusz. Dzieci łączą siły z Bossem, czyli… szefem gangu gadających psów. Nie ma czasu do starcenia, trzeba działać, ale nie jest to łatwe, kiedy przyjaźń i zaufanie co chwila poddawane są próbie. Piękna polsko-łotewska animacja o dziecięcej odwadze oraz szacunku wobec zwierząt, ludzi i miejsc.

Dwóch nastoletnich braci elfów postanawia zbadać, czy magia wciąż istnieje. Ian i Bartley otrzymują zaklęcie, dzięki któremu będą mogli przywołać do życia swojego tatę. Uda się im to jednak tylko połowicznie... Aby zaklęcie zadziałało muszą odszukać mapę Manticory - legendarnej wojowniczki.

Tomek (Maciej Musiałowski), student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni. Postanawia jednak ukrywać ten fakt przed światem i nadal pobiera pomoc finansową od państwa Krasuckich (Danuta Stenka, Jacek Koman) - rodziców Gabi (Vanessa Aleksander), przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, skompromitowany chłopak traci zaufanie i życzliwość swoich dobroczyńców. Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, Tomek planuje zemstę na Krasuckich. Szansa pojawia się, kiedy otrzymuje pracę w agencji reklamowej, a wraz z nią dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pod pozorem obowiązków zawodowych Tomek zaczyna inwigilować Krasuckich, aktywnie włączonych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy - Pawła Rudnickiego (Maciej Stuhr). Wkrótce plan internetowego hejtera zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów, a droga do jego realizacji wiedzie przez wirtualny świat popularnej gry komputerowej.

Na jego programach edukacyjnych wychowały się miliony Amerykanów. Pan Rogers objaśniał świat z perspektywy dziecka. Pokazywał, jak należy zachować się w trudnych sytuacjach i jak wybrnąć z kłopotów. Zanim pojawiła się Ulica Sezamkowa, Pan Rogers uczył też, na czym polega rozwód rodziców i co zrobić, gdy umiera ktoś bliski. Przemawiał cierpliwym, kojącym głosem - zupełnie jakby sam nigdy nie doświadczył niczego przykrego ani niepokojącego. Sylwetce Pana Rogersa postanawia się przyjrzeć reporter miesięcznika "Esquire" Lloyd Vogel (Matthew Rhys) w specjalnym wydaniu magazynu poświęconym bohaterom. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę popularność i reputację gospodarza telewizyjnego programu, niewielu znalazłoby się ludzi bardziej zasługujących na to zaszczytne miano. Tymczasem Lloyd jest zupełnie nieczuły na czar Rogersa, a wręcz stara się udowodnić, że to wszystko tylko wyćwiczona przed lustrem poza na potrzeby show. Na Rotten Tomatoes nowy, poruszający film Marielle Heller utrzymuje bardzo wysokie notowania - 95%, a portal The Wrap potwierdza w swojej recenzji zachwyty, określając dzieło reżyserki mianem słodkiego cudu walentynką dla uprzejmych i miłych.

Magdalena Maksimiuk

Najnowszy film Hirokazu Koreedy, autora nagrodzonych Złotą Palmą w Cannes Złodziejaszków. Czuły obserwator japońskiej współczesności i jeden z najlepszych portrecistów życia rodzinnego tym razem zabiera nas do Francji, gdzie poznajemy Fabienne (znakomita Catherine Deneuve), wielką gwiazdę kina i królową męskich serc. Wkrótce po tym, jak aktorka publikuje swoje intymne wspomnienia, jej córka (Juliette Binoche) przybywa z Nowego Jorku do Paryża z mężem (Ethan Hawke) i dzieckiem. Ponowne spotkanie matki i córki szybko zmienia się w zaciętą konfrontację.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!