repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

Films for Food: "Wino we krwi"

6 mar

13 marca, piątek, godz. 18.00 w Kinie Nowe Horyzonty

Gruzja nazywana jest ojczyzną wina, to tam znaleziono najstarsze dowody na jego powstanie (ok. 4 tys. lat p.n.e). Na czym polega szczególna metoda produkcji gruzińskiego wina i czym jest wino naturalne? W zakopanych w ziemi kwewri (gruz. qvevri) - glinianych, ręcznie wytwarzanych kadziach - dziko fermentuje wyjątkowej jakości produkt.

Reżyserka filmu, Emily Railsback, oraz Jeremy Quinn, amerykański sommelier-pasjonat poszukując najlepszego wina trafiają właśnie do Gruzji. Odwiedzają różne winnice i degustują mętnych oraz bardzo aromatycznych win. Dynamiczny, nakręcony iPhonem 6 film, pokazuje jak po wielu latach dominacji Związku Radzieckiego i masowej produkcji wina, w Gruzji odradza się zapomniana kultura i produkcja win pradawnymi metodami, przez małe, rodzinne manufaktury. Tradycje przekazywane są młodym winiarzom przez starsze pokolenia - z szacunku do historii i natury. Poznajcie korzenie wina i fascynujący świat win naturalnych!

W spotkaniu po seansie udział wezmą: Mariusz Kapczyński z serwisu Vinisfera.pl, Leri Papidze, mieszkający w Polsce artysta i pedagog na wrocławskiej ASP oraz Anna Chajutin wielbicielka włoskiego stylu "dolce vita" z Non Lo So by Winoteka.

Rozmowę poprowadzi redaktorka naczelna portalu Have a Bite Wrocław, Agnieszka Szydziak

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!