repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Ratując pana Banksa reż. John Lee Hancock
Aktualności

Spotkanie kina i literatury - "Ratując pana Banksa" Johna L. Hancocka

22 sty

Od 24 stycznia w Kinie Nowe Horyzonty.

Ratując pana Banksa to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o kulisach powstania filmu Mary Poppins należącego do klasyki światowej kinematografii. Pełna nieporozumień i burzliwych kłótni współpraca pomiędzy legendarnym Waltem Disneyem (Tom Hanks) a pisarką P.L. Travers (Emma Thompson) omal nie zakończyła się niepowodzeniem i klęską produkcji filmowej.

Walt Disney obiecuje swoim córkom zrealizować film na podstawie ich ulubionej książki Mary Poppins P. L. Travers. Nie wie jednak, że spełnienie obietnicy zajmie mu 20 lat. Aby uzyskać prawa do ekranizacji musi stawić czoła zgryźliwej, bezkompromisowej pisarce, która nie zamierza patrzeć, jak jej ukochana niania-czarodziejka jest masakrowana w trybach hollywoodzkiej machiny. Jednak w obliczu kłopotów finansowych Travers godzi się pojechać do Los Angeles. Na dwa krótkie tygodnie Walt Disney wytacza najcięższą artylerię. Uzbrojony w oszałamiające storyboardy i radosne piosenki braci Sherman, robi, co w jego mocy, aby przekonać pisarkę.

Ratując pana Banksa w programie kina

"Walt Disney pokładał wielkie nadzieje w tym filmie, dlatego walczył z P.L. Travers o prawa do niego. I o tym właśnie opowiadamy, o ukochanym filmie, scenariuszu i postaciach oraz o genezie tego wspaniałego, przełomowego dzieła. Na głębszym poziomie jest to opowieść o dwójce narratorów i próbie odkrycia przez Disneya powodów nadzwyczajnego przywiązania P.L. Travers do jej opowieści i wizerunku ubóstwianego ojca” - mówił reżyser. W filmie wystąpią również: Colin Farrell (Raport mniejszości, Pamięć absolutna) w roli troskliwego ojca pisarki; brytyjska aktorka Ruth Wilson (Jeździec znikąd, Anna Karenina) w roli jego żony Margaret; nominowana do nagród Akademii Filmowej i Emmy Rachel Griffiths (Sześć stóp pod ziemią, Hilary i Jackie, The Rookie) w roli siostry Margaret, Cioci Ellie (będącej inspiracją dla głównej bohaterki powieści Travers); oraz, po raz pierwszy na ekranie, jedenastoletnia Australijka Annie Buckley w roli młodej P.L. Travers zwanej „Ginty” w scenach retrospektywnych.

Początków pomysłu na film o P.L. Travers należy szukać w australijskim dokumencie Iana Collie i scenariuszu pełnometrażowej fabuły autorstwa Sue Smith. Film i tekst zaintrygowały Alison Owen, brytyjską producentkę nominowaną do Oscara, ze względu na narodowość pisarki… Przecież była chyba Angielką? Wszak Mary Poppins to kwintesencja angielskiej niani! I tak rozpoczęła się podróż, której z czasem nadano tytuł Ratując pana Banksa. Do pracy nad scenariuszem zaangażowano Kelly Marcel i BBC Films, co pomogło Owen i Colliemu sfinalizować historię starcia pomiędzy wielką damą literatury P.L. Travers a królem Hollywood, Waltem Disneyem.

Gotowy scenariusz stał się obiektem gorących dyskusji w światowej stolicy filmu, aż w końcu wzbudził zainteresowanie Johna Lee Hancocka, co doprowadziło do spotkania z Owen w sprawie omówienia projektu. Reżysera najbardziej zaintrygował sposób prowadzenia narracji, w której zdarzenia z 1961 roku przeplatają się z historią dzieciństwa Travers, ujawniając pochodzenie Mary Poppins. Interesujące wydały mu się również możliwości wizualnej prezentacji opowieści.

Jednak przed zaangażowaniem reżysera i obsady Owen musiała zdobyć wsparcie ze strony studia filmowego. Wiedziała, że jest jedna osoba, do której może zwrócić się o pomoc – kompozytor Richard Sherman, który 50 lat temu osobiście uczestniczył w irracjonalnych zmaganiach z ekscentryczną pisarką. Uzbrojona w jego opinię potwierdzającą prawdziwość i rzetelność przedstawienia historycznych zdarzeń producentka zwróciła się do studia Disneya, które okazało się idealnym miejscem do jego realizacji. 

Filmowcy zasiadając do dyskusji na temat obsady produkcji Ratując pana Banksa stworzyli listę wymarzonych aktorów. Los chciał, że marzenia udało się urzeczywistnić. Na pierwszym miejscu proponowanych odtwórczyń roli P.L. Travers znalazła się dwukrotna zdobywczyni Oscara Emma Thompson. Reżyser John Lee Hancock tak mówi o niej i jej zmaganiach z tą niezwykle wymagającą rolą: „Aktorka takiego formatu jak Emma Thompson dysponuje bardzo wieloma środkami wyrazu. Wcielenie się w postać tak skomplikowaną i nieszczęśliwą jest bardzo obciążające. Emma zdradziła mi, jak trudno było jej wstawać codziennie rano i grać P.L. Travers. I że jej marzeniem było nie zawieść autorki Mary Poppins. To niezwykle utalentowana aktorka.” Emma Thompson dodaje: „Jej przypadek był wspaniałym obiektem do studiów, wymagał zastosowania całej palety środków. Travers była bardzo złożoną osobą. Niełatwo byłoby mi wskazać kogoś o bardziej skomplikowanej biografii.”

W rolę ikony Hollywood Walta Disneya wcieliła się inna ikona amerykańskiego filmu – Tom Hanks, który zdaje się idealnie uosabiać swojego wielkiego poprzednika. Jak ujawnia John Lee Hancock: „Film ten pokazuje nieznane oblicze Disneya. To zupełnie inna osoba, niż ta którą widzimy we Wspaniałym świecie Walta Disneya. Jej odkrywanie było niezwykle ciekawe. Ktoś musiał zagrać, a wręcz stać się Waltem Disneyem. Ale kto? Po postawieniu tego pytania wszystkim przyszedł do głowy tylko jeden aktor – Tom. Nie chciałem nakładać mu gumowej maski, by maksymalnie upodobnić go do Disneya. Chciałem, by Walt Disney wyszedł z jego wnętrza. Tom jest tak doskonałym aktorem, że właśnie w swoim wnętrzu rozpoczyna pracę nad rolą.”

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!