repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 listopada 2013.

Wałęsa. Człowiek z nadziei

Walesa. Man of Hope

reż. Andrzej Wajda

czas: 130’
produkcja: Polska 2013
obsada: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maria Rosaria Omaggio, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński, Mirosław Baka
polski dystrybutor: ITI Cinema

Zdobywca Oscara, Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, kształtujących się nie tylko na zebraniach partyjnych, wiecach i przy Okrągłym Stole, ale także w jednym z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser, wchodząc w prywatność związkowego przywódcy, próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego lidera. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił drzemiące w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Film miał światową premierę na festiwalu w Wenecji.

Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest najtrudniejszym tematem, jaki podejmowałem kiedykolwiek w ciągu moich 55 lat pracy filmowej [...] Od pierwszej chwili, kiedy jeszcze w czasie rozmów Solidarności z Komisją Rządową, poznałem Wałęsę, wzbudził mój podziw. Film będzie tego odbiciem. Film będzie skierowany do wszystkich, ale najbardziej chciałbym trafić do młodych, gdyż Lech to dobry przykład, aby brać udział w naszym życiu politycznym.

Andrzej Wajda, reżyser

Andrzej Wajda

Wieszcz kina polskiego. Urodził się w 1926 roku w Suwałkach. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie i reżyserię na PWSF w Łodzi. Zadebiutował Pokoleniem, opowiadającym o dorastaniu grupy chłopców w czasie II wojny światowej. Także w swoich kolejnych filmach – KanalePopiele i diamencieLotnejKatyniu czy WałęsieCzłowieku z nadziei – zajmował się najnowszą historią Polski. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. W 2011 roku odznaczono go Orderem Orła Białego.

Wybrana filmografia

1954 Pokolenie / A Generation

1956 Kanał / Canal

1958 Popiół i diament / Ashes and Diamonds

1959 Lotna / Speed

1981 Człowiek z żelaza / Man of Iron

2013 Wałęsa. Człowiek z nadziei / Walesa: Man of Hope

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!