repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 2 maja 2013.

Sąsiedzkie dźwięki

O som ao redor

reż. Kleber Mendonça Filho

czas: 131’
produkcja: Brazylia 2012
obsada: Irandhir Santos, Gustavo Jahn, Maeve Jinkings, W.J. Solha, Irma Brown
polski dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Sensacja 12. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i festiwalu w Rotterdamie 2012. Życie w filmie Filho – precyzyjne, chłodne, rozgrywające się w przestrzeni jednego, brazylijskiego osiedla – wydaje się wyjątkowo poukładane. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto jednak i przed czym powinien tu być chroniony? Reżyser potęguje uczucie niepewności, sprawnie myli tropy, coraz głębiej wciąga widza w swoją grę.

Film, od którego trudno się uwolnić – w „Sąsiedzkich dźwiękach” Brazylijczyk Kleber Mendonça Filho przez ponad dwie godziny buduje napięcie rodem z thrillera po to, by mogło ono wybuchnąć, dopiero gdy ruszą napisy końcowe. Wszystko rozgrywa się w specyficznym osiedlu brazylijskiego miasta. Zamożni mieszkańcy, wysokie kraty oraz dźwięki: ujadanie psa, wirująca pralka, bawiące się dzieci. Sąsiedzkie konflikty i przemilczenia zyskują nowy sens, gdy staje się jasne, że większość mieszkań zajmują członkowie tej samej rodziny.

Paweł T. Felis, „Gazeta Wyborcza”

Kleber Mendonça Filho

Urodzony w 1968 roku w Recife (północno-wschodnia część Brazylii), do dziś związany z tym miejscem. Rozpoczynał od krytyki filmowej, programował też eksperymentalne kino w Recife. Po raz pierwszy sam stanął za kamerą w latach 90. Od tego czasu zrealizował wiele filmów krótkometrażowych licznie nagradzanych na festiwalach w Brazylii i za granicą. Sąsiedzkie dźwięki, debiut fabularny reżysera, miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu w Rotterdamie.

Wybrana filmografia

1997 Enjaulado / Caged In (short)

2003 A menina do algodao / The Little Cotton Girl (short)

2004 Vinil verde / Green Vinyl (short)

2005 Eletrodoméstica (short)

2008 Crítico (doc.)

2012 Sąsiedzkie dźwięki / O som ao redor / Neighbouring Sounds

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!