Z okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej festiwal filmowy Berlinale zainspirował filmowych twórców do nakręcenia krótkich filmów o młodych pasjonatach i pasjonatkach futbolu, dla których ten sport jest odskocznią od codzienności.
Bohaterki i bohaterowie filmów pochodzą z różnych krajów, różni ich wiek i płeć, a także umiejętności sportowe. Łączy ich jedno – wszyscy grają w piłkę nożną. Sześć historii z różnych niemieckich młodzieżowych klubów piłkarskich opowiada o budowaniu lokalnych społeczności, inkluzywności i wzajemnym wsparciu. Piłka nożna łączy młodych bohaterów filmów, a boisko jest dla nich miejscem spotkań z innymi, szansą na bliskość i wsparcie. Tych sześć krótkich dokumentów stanowi część większego projektu filmowego z okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2024 roku, którego inicjatorem było Berlinale, uznany festiwal filmowy.
Berlinale, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, to jeden z najważniejszych festiwali w Europie i na świecie? Nagradzane są na nim również najlepsze filmy dla młodych widzów.
kategoria wiekowa: 12 - ∞
Bohaterki i bohaterowie filmu na boisku są przede wszystkim piłkarkami i piłkarzami. Ubrani w jednakowe zespołowe koszulki grają przeciwko sobie, a ich jedynym celem w tym momencie jest zwycięstwo. Piłka nożna nie jest jednak ich całym światem, a poza boiskiem są zwyczajnymi dziećmi, które mają różne hobby. Gra na instrumentach, opieka nad zwierzętami czy gry – wolny czas umilają im różne hobby i zainteresowania.
kategoria wiekowa: 12 - ∞
„Voy! Voy! Voy!” – krzyczą w filmie piłkarze na boisku, ponieważ są słabowidzący. Po hiszpańsku oznacza to „idę”, a na boisku pozwala niedowidzącym zawodnikom ustalić swoje wzajemne pozycje. W takiej drużynie blind football, czyli piłki nożnej dla niewidomych, gra główny bohater filmu, nastoletni Jannick. Właśnie wyjeżdża na swój pierwszy turniej, gdzie będzie miał szansę spróbować swoich sił na boisku.
kategoria wiekowa: 12 - ∞
Bohaterki filmu nie mają czasu na chłopaków – piłka nożna to ich pasja, która wypełnia im większość wolnego czasu. Film ukazuje piłkarki z drużyny FCC Wacker z Monachium w Niemczech i to, jaką drogę przeszły, aby stać się pełnymi energii i zapału zawodniczkami, które zaraz rozegrają kolejny mecz. Dwie dziewczyny rozmawiają o swojej piłkarskiej przeszłości, przeprowadzce, o swoich marzeniach i planach na przyszłość.
kategoria wiekowa: 12 - ∞
Nastoletni Franc gra w drużynie piłkarskiej SG Crosswitz SC. On i jego sąsiedzi posługują się rzadkim, zagrożonym wyginięciem językiem – łużyckim i jego odmianami. Mieszkańcy lokalnych miasteczek i wsi wciąż pielęgnują łużycką kulturę i starają się podtrzymać wymierające tradycje, czego częścią jest gra w drużynie. Mimo że jest ona niedofinansowana, utrzymuje się w drugiej największej lidze w Saksonii.
kategoria wiekowa: 12 - ∞
Dobra komunikacja to podstawa zgranej drużyny. Jest szczególnie ważna na boisku, gdzie zawodnicy muszą się nawzajem informować o swojej pozycji. Przekonają się o tym dziewczyny z zespołu SV 67 Weinberg e. V. Gdy pojawiają się na piłkarskim boisku, zbyt mocno skupiają na grze i zapominają o tym, że… powinny do siebie więcej mówić.
kategoria wiekowa: 12 - ∞
Neymar to brazylijski piłkarz, jeden z idolów chłopców na całym świecie, w tym także Tymofiego z Ukrainy. Chłopiec w 2022 roku dołączył do polskiego klubu piłkarskiego KS Polonia, który działa w Hamburgu od 1987 roku. Do Niemiec przeprowadził się razem z mamą. Z tatą, który wciąż jest w Ukrainie, pozostają mu na razie rozmowy telefoniczne.