repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

27 wrz / pt

Buena Vista Social Club

reż. Wim Wenders

czas: 101’
produkcja: Niemcy, USA, Kuba, Wielka Brytania, Francja 1999
język: niemiecki, hiszpański

gatunek: dokumentalny, muzyczny

Seans poprzedzi prelekcja video dr Ewy Fiuk.

Seans odbędzie się z nośnika DCP.

Wim Wenders – wraz ze swym wieloletnim przyjacielem Ry’em Cooderem – wyruszył w podróż do Hawany, gdzie zanurzył się w świecie kubańskiej muzyki. Reżyser szczególnie upodobał sobie zespół Buena Vista Social Club, któremu towarzyszył najpierw w Hawanie, następnie w kwietniu 1998 roku, w Amsterdamie na pierwszym publicznym występie grupy, a jeszcze później na triumfalnym koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Podążając śladem niemłodych już wykonawców tradycyjnej kubańskiej muzyki, Wenders dokumentował ich nieoczekiwaną podróż od całkowitego zapomnienia do – uzyskanej w zaledwie kilka miesięcy - światowej sławy. Sam reżyser podsumował perypetie bohaterów słowami: „Myślałem, że kręcę film dokumentalny – powiedział – a tymczasem byliśmy świadkami bajki, której nikt nie mógł sobie wymarzyć”.

Dokument stał się kinową sensacją i odniósł międzynarodowy sukces. Oprócz nominacji do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego, Buena Vista Social Club otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Filmową, Złotą Niemiecką Nagrodę Filmową, Złotą Kamerę i Brazylijską Wielką Nagrodę Filmową.

Projekt jest organizowany przez Stowarzyszenie Kina Studyjnych oraz Goethe Instytut w Warszawie i Krakowie, a współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

GoetheInstitutSKSiL

Wim Wenders

Urodzony w 1945 roku w Düsseldorfie. Długo szukał swojej drogi: studiował medycynę i filozofię, następnie wyjechał do Paryża, aby zostać malarzem. Z czasem jednak postawił na kino i zaczął naukę w szkole filmowej w Monachium. Razem z m.in. Rainerem Wernerem Fassbinderem i Wernerem Herzogiem był członkiem ruchu młodych twórców, którzy odnowili i wprowadzili na europejskie salony kino niemieckie. Wenders kręci zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Jego ulubionym reżyserem jest Yasujirō Ozu.

Wybrana filmografia

1970 Summer in the City

1976 Z biegiem czasu / Im Lauf der Zeit / Kings of the Road

1984 Paryż, Teksas / Paris, Texas

1987 Niebo nad Berlinem / Der Himmel über Berlin / The Sky Above Berlin / Wings of Desire

1994 Lisbon Story

1995 Po tamtej stronie chmur / Al di là delle nuvole / Beyond the Clouds

1999 Buena Vista Social Club

2000 Million Dollar Hotel / The Million Dollar Hotel

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!