repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

25 wrz / śr

Paryż, Teksas

Paris, Texas

reż. Wim Wenders

czas: 147’
produkcja: Francja, Wielka Brytania, RFN 1984
obsada: Harry Dean Stanton, Dean Stockwell, Socorro Valdez, Bernhard Wicki
język: angielski, hiszpański

gatunek: dramat

Seans poprzedzi prelekcja video dr Ewy Fiuk.

Seans odbędzie się z nośnika DCP.

Nagrodzony między innymi Złotą Palmą w Cannes Paryż, Teksas to niezwykły film drogi, oparty na scenariuszu laureata Nagrody Pulitzera Sama Sheparda. Dzieło Wendersa opowiada historię Travisa (Harry Dean Stanton), mężczyzny, który, stawiając czoła nieznośnemu upałowi, wędruje z Meksyku do Teksasu. W trakcie swojej podróży Travis nie mówi ani słowa. Wydaje się też, że stracił większość wspomnień. Kieruje nim jednak ściśle określony cel - pragnienie odnalezienia swojej rodziny – młodej żony Jane (Nastassja Kinski), którą prawdopodobnie naraził na śmiertelne niebezpieczeństwo swoją chorobliwą zazdrością, i 7-letniego syna Huntera.

Oprócz imponujących kreacji aktorskich Harry'ego Deana Stantona jako Travisa i Nastassji Kinski jako Jane, Paryż, Teksas stał się również filmem kultowym ze względu na wyjątkową ścieżkę dźwiękową autorstwa Ry Coodera.

Projekt jest organizowany przez Stowarzyszenie Kina Studyjnych oraz Goethe Instytut w Warszawie i Krakowie, a współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

GoetheInstitutSKSiL

Wim Wenders

Urodzony w 1945 roku w Düsseldorfie. Długo szukał swojej drogi: studiował medycynę i filozofię, następnie wyjechał do Paryża, aby zostać malarzem. Z czasem jednak postawił na kino i zaczął naukę w szkole filmowej w Monachium. Razem z m.in. Rainerem Wernerem Fassbinderem i Wernerem Herzogiem był członkiem ruchu młodych twórców, którzy odnowili i wprowadzili na europejskie salony kino niemieckie. Wenders kręci zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Jego ulubionym reżyserem jest Yasujirō Ozu.

Wybrana filmografia

1970 Summer in the City

1976 Z biegiem czasu / Im Lauf der Zeit / Kings of the Road

1984 Paryż, Teksas / Paris, Texas

1987 Niebo nad Berlinem / Der Himmel über Berlin / The Sky Above Berlin / Wings of Desire

1994 Lisbon Story

1995 Po tamtej stronie chmur / Al di là delle nuvole / Beyond the Clouds

1999 Buena Vista Social Club

2000 Million Dollar Hotel / The Million Dollar Hotel

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!