repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

31 sie / so
plakat

Oslo, 31 sierpnia

Oslo, 31. august

reż. Joachim Trier

czas: 95’
produkcja: Norwegia 2011
obsada: Anders Danielsen Lie, Hans Olav Brenner, Ingrid Olava
język: norweski, angielski

gatunek: dramat obyczajowy

Seans odbędzie się z nośnika cyfrowego.

Przejmujący portret współczesnego pokolenia trzydziestolatków w reżyserii Joachima Triera, twórcy Reprise. Od początku raz jeszcze… Anders nie żyje. Jest wprawdzie jeszcze dość młody i przystojny, ale jeśli nie osiągnęło się sukcesu przed trzydziestką, to tak, jakby nie osiągnęło się w życiu nic. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany. Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą dlaczego znalazł się w „martwym punkcie”. Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne” życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór.

Podróż Andersa, poprzez dźwięki i obrazy miasta, odczuwamy niemal jako pożegnalną podróż do miejsca, w którym wszystko jeszcze miało znaczenie. Operator, Jakob Inhre, nie zrobił nic, aby upiększyć to miasto, ale uchwycił klimat późnego lata, z jego wypłowiałymi kolorami i pierwszym odczuwalnym chłodem. To jedno z najważniejszych wizualnych doznań, czujemy siłę żalu Andersa i niepewność tego, co przyniesie mu przyszłość.

[Źródło: Allan Hunter, "Screen"]

Joachim Trier

Joachim Trier studiował w angielskiej National Film and Television School. Międzynarodowe uznanie zdobył dzięki nagradzanym filmom krótkometrażowym i reklamom, m. in. Procter, który był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2002 r. i zdobył nagrody dla najlepszego brytyjskiego i najlepszego europejskiego filmu krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Reprise to pierwszy film fabularny w reżyserii Triera.

Filmografia:

2001 Still (kr.m.)

2002 Procter (kr.m.)

2006 Reprise

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!