repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 11 kwietnia 2024.

plakat

Civil War + spotkanie

Civil War

reż. Alex Garland

czas: 109’
produkcja: USA, Wielka Brytania 2024
obsada: Nick Offerman, Kirsten Dunst, Wagner Moura
język: angielski

gatunek: dramat, akcja

Po pokazie odbędzie się rozmowa, w której udział weźmie m.in. Michał Hernes i Paweł Frelik.

Opis filmu:

Napędzane adrenaliną i trzymające w napięciu kino akcji osadzone w niedalekiej przyszłości, kiedy podzielona Ameryka zmierza ku dziejowej katastrofie. Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Skorumpowany prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko „sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii”. Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem. W tej misji towarzyszy im ambitna, lecz niedoświadczona dziennikarka Jessie (Cailee Spaeny). Lee, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką. Garland stworzył nowy rodzaj amerykańskiego filmu wojennego: to nie jest tylko przerażająca wizja jutra, to również szczery do bólu obraz prawdziwej wojny. W obsadzie filmu oprócz Kirsten Dunst (Psie pazuryNa pokuszenie) znaleźli się Cailee Spaeny (Priscilla), Wagner Moura (Narcos), Stephen McKinley Henderson (Diuna) oraz Jesse Plemons (Czas krwawego księżyca).

Michał Hernes:

związany z blogiem Watching Closely. Współpracownik miesięcznika „Nowa Fantastyka” i juror literackich nagród NF. Publikował m.in. na łamach weekendowego magazu Gazeta.pl, Wirtualnej Polski, Onetu i Dziennika Gazety Prawnej.

Paweł Frelik:

badacz kulturoznawca, popularyzator fantastyki, profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, gdzie prowadzi również Pracownię Tekstów i Mediów Spekulatywnych. Naukowo zajmuje się kulturami spekulacji (między innymi science fiction) oraz współczesną kulturą audiowizualną i jej politycznością. Jest autorem ponad 150 publikacji zagranicznych w tych dziedzinach i członkiem rad redakcyjnych międzynarodowych periodyków naukowych. W latach 2013–2014 był prezesem Science Fiction Research Association (USA), najstarszej na świecie organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad SF, a od marca 2022 piastuje stanowisko prezesa International Association for the Fantastic in the Arts (USA). Na obydwu stanowiskach był pierwszym badaczem spoza USA i Wielkiej Brytanii. W 2017 był pierwszym nie-anglojęzycznym laureatem amerykańskiej nagrody Thomas D. Clareson Award za działalność na rzecz badań nad science fiction, zaś w 2023 roku otrzymał Innovative Research Award przyznawaną przez SFRA.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!