repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 4 kwietnia 2024.

Kos + Muzeum Narodowe

Kos

reż. Paweł Maślona

czas: 118’
produkcja: Polska 2023
obsada: Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Jason Mitchell, Robert Więckiewicz
język: polski

gatunek: historyczny, akcja

Wspólnie z Muzeum Narodowym i Panoramą Racławicką zapraszamy na specjalny pokaz filmu Pawła Maślony. Ekranowa podróż do czasów Tadeusza Kościuszki odbędzie się 4 kwietnia: równo w 230. rocznicę bitwy pod Racławicami. O dialogu Kosa z historią i historii, która rezonuje współcześnie nie tylko w szkolnych podręcznikach porozmawiamy z historyczką sztuki Izabelą Trembałowicz-Chęć.

Zapowiedź:

Tadeusz Kościuszko – „najczystszy syn wolności”

Andrzej Tadeusz Bonawentura, czwarte dziecko Tekli i Ludwika Kościuszków, miał w życiu wielkie, nigdy nie spełnione marzenie: „mieć dobrą żonkę i uprawiać ogródek”. W zamian historia zgotowała mu los bohatera, i to aż trzech narodów, oraz nieśmiertelną sławę. Jak do tego doszło?

Opis:

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania.

Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Izabela Trembałowicz-Chęć (historyk sztuki)

pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu i od 13 lat zajmuje się tematyką związaną z Panoramą Racławicką. Współtwórczyni programu edukacyjnego w Małej Rotundzie oraz dwóch z pięciu ścieżek narracyjnych dostępnych na platformie widokowej Panoramy.

Autorka wielu wykładów, prezentacji i tekstów popularno-naukowych.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!