repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

24 kwi / śr
plakat

Nienawiść

La haine

reż. Mathieu Kassovitz

czas: 96’
produkcja: Francja 1995
obsada: Vincent Cassel, Hubert Koundé, Saïd Taghmaoui, Abdel Ahmed Ghili
język: francuski

gatunek: dramat

Seans odbędzie się z nośnika cyfrowego.

Seans poprzedzony prelekcją i zwieńczony dyskusją.

Prelekcję przed seansem wygłosi Agata Stępniewska (DKF Politechnika), a w dyskusji po filmie towarzyszyć jej będzie Alicja Gładysz (DKF Politechnika).

Jeden dzień z życia trzech przyjaciół z blokowiska na przedmieściach Paryża – dzień szczególny, bowiem następujący po nocy zamieszek, w których ranny został młody Arab, a jeden z policjantów zgubił pistolet z pełnym magazynkiem. Żyd Vince, Arab Said i Murzyn Hubert snują się po Paryżu, rozpamiętując wypadki dnia poprzedniego. Vince deklaruje, że jeśli ranny w wyniku brutalnej akcji policji umrze, on dokona zemsty, wykorzystując znalezioną broń. Hubert stara się go przekonać o bezcelowości takiego działania. Nad ranem, kiedy przyjaciele wracają do domu, Vinz oddaje broń Hubertowi. Chwilę później zostaje zatrzymany przez policjanta w cywilu, który chciałby wyrównać z nim swoje porachunki. W trakcie szamotaniny broń tajniaka wypala, Vinz ginie. Hubert kieruje otrzymany od Vinza pistolet w stronę policjanta. Nie wie jednak, że jego magazynek jest już pusty.

Nienawiść to jeden z najważniejszych francuskich filmów dekady, laureat festiwalu w Cannes za reżyserię Mathieu Kassowitza i trzech Cesarów, w tym dla filmu roku. Wyróżnia go oryginalność stylu, paradokumentalna maniera (nieznani – wówczas – aktorzy, dynamiczne, czarno-białe zdjęcia i ostry montaż), a przede wszystkim odwaga zmierzenia się z palącym problemem społecznego odrzucenia, dotykającym zwłaszcza młodych reprezentantów mniejszości etnicznych i religijnych. Istotnym elementem fabuły jest wskazanie źródła niepokojów społecznych w brutalności i braku tolerancji policji, reprezentującej państwo, co uznano za istotne złamanie medialnego tabu. Zaledwie 28-letni Kassowitz w ciągu jednego sezonu wyrósł na czołową postać francuskiego kina, odnosząc zasłużony sukces artystyczny i kasowy.

[Konrad J. Zarębski,  sfp.org.pl]

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!