repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

7 mar / cz
plakat

Dom w kinie: Diuna: Część druga

Dune: Part Two

reż. Denis Villeneuve

czas: 166’
produkcja: USA, Kanada 2024
obsada: Timothée Chalamet, Florence Pugh, Rebecca Ferguson, Zendaya, Léa Seydoux
język: angielski

gatunek: sci-fi

W 2021 roku swoją premierę miała nowa adaptacja Diuny, kultowej powieści science fiction Franka Herberta. Film, obejmujący połowę książki – inaczej niż w przypadku adaptacji z lat 80. Davida Lyncha, w ogromnej większości spełnił oczekiwania widzów i krytyków, jednocześnie rozbudzając apetyty i nadzieje związane z drugą częścią. Czy z tegoroczną premierą będzie podobnie? W ramach kolejnej odsłony cyklu Dom w Kinie zapraszamy na rozmowę o trudnej sztuce adaptacji czy szacunku wobec dzieła literackiego. 

W dyskusji po seansie weźmie udział: Michał Cetnarowski (pisarz, tłumacz komiksów, publicysta, redaktor książek, współprowadzący dział literatury polskiej w miesięczniku „Nowa Fantastyka”) oraz Adrianna Michno (kulturoznawczyni, badaczka fantastycznych światów i larpów, serialoholiczka i filmoholiczka, w Instytucie Kulturoznawstwa UWr prowadząca zajęcia poświęcone przestrzeniom fantastycznych uniwersów czy analizie filmowej). Rozmowę moderować będzie Waldek Mazur z Wrocławskiego Domu Literatury.

Opis filmu:

Diuna: Część druga ukazuje imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Stając przed wyborem między miłością życia a losem znanego wszechświata, Paul pragnie zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.

Denis Villeneuve

Denis Villeneuve

Urodził się w 1967 r. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę projektem Course destination monde - 20 pięciominutowych klipów o podróżach po całym świecie. Jego poruszająca krótkometrażówka REW FFWD była wyświetlana na festiwalach na całym świecie i zdobyła wyróżnienie jury w Locarno. Pełnometrażowy debiut Villeneuve'a, Un 32 août sur terre miał premierę na festiwalu w Cannes. Jego następny obraz, Maëlstrom, zdobył liczne nagrody na festiwalach na całym świecie, m.in. nagrodę FIPRESCI na Berlinale.

Wybrana filmografia:

1994 REW FFWD (dok. / doc., kr.m. / short)

1998 Un 32 août sur terre / August 32nd on Earth

2000 Maelström

2006 120 Seconds to Get Elected (kr.m. / short)

2008 Next Floor (kr.m. / short)

2009 Politechnika / Polytechnique

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!