repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

15 lip / pn

Na wylot

Through and Through

reż. Grzegorz Królikiewicz

czas: 70’
produkcja: Polska 1972
obsada: Franciszek Trzeciak, Anna Nieborowska, Lucyna Winnicka, Irena Ładosiówna
język: polski

gatunek: obyczajowy, psychologiczny

Przed seansem wyświetlona zostanie prelekcja wideo.
Seans obędzie się z nośnika cyfrowego.

Punktem wyjścia była autentyczna historia małżeństwa Maliszów, z lat 30. międzywojnia. Para małżonków, niedostosowanych społecznie, żyła w nędzy i upokorzeniu, odrzucona przez bliskich i pracodawców. W desperacji zamordowali troje ludzi. Stali się bohaterami jednego z najgłośniejszych procesów sądowych. Reżyser zrekonstruował ich historię w formie poematu fabularnego, skoncentrowanego na znaczeniach emocjonalnych i efektach wizualno-dźwiękowych. Bohaterowie: Jan (Franciszek Trzeciak) i Maria (Anna Nieborowska) Maliszowie porozumiewają się spojrzeniami i półsłówkami. Dopiero na sali rozpraw wyjaśniają swoje motywacje i dają dowody autentycznej miłości. Maliszowie wyznają, że cierpią z powodu braku porozumienia z ludźmi i dotkliwego poczucia obcości. Każdy z nich z osobna bierze winę na siebie, próbując odciążyć małżonka.

Debiut reżyserski Grzegorza Królikiewicza okazał się arcydziełem ekseprymentalnego filmu fabularnego. Porównywano go ze "Zbrodnią i karą" Fiodora Dostojewskiego i filmami Ingmara Bergmana. Stanowił praktyczną realizację teoretycznej koncepcji reżysera, by interpretacji podlegała też przestrzeń pozakadrowa. Styl wizualny, w zdjęciach Bogdana Dziworskiego, odsyła do źródeł kina: niemego, ekspresjonizmu, surrealizmu, ale też nowofalowego dokumentu. Niezwykłe operacje montażowe dotyczą również ścieżki dźwiękowej opracowanej przez Jerzego Wrońskiego, w tym wygłuszania i eksponowania szmerów oraz uszlachetnienia surowego materiału kompozycją muzyczną. Dzieło uhonorowane Nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Manheim (1973) oraz nagrodami w ramach Lubuskiego Lata Filmowego (1973): Złotym Gronem za reżyserię, nagrodą za pierwszoplanową rolę męska dla Franciszka Trzeciaka oraz nagrodą za muzykę dla Henryka Kuźniaka i Janusza Hajduna.

Grzegorz Królikiewicz

Grzegorz Królikiewicz urodził się w 1939r. w Aleksandrowie Kujawskim. Od 1969 r. realizuje filmy dokumentalne i spektakle teatralne dla Telewizji Polskiej. W 1972 r. zadebiutował filmem fabularnym Na wylocie. Od 1973 r. publikuje eseje z teorii filmu, antropologii kultury i książki dotyczące analizy dzieła filmowego. Od 1979 r. jest nauczycielem akademickim.

Filmografia:

1972 Na wylot

1974 Wieczne pretensje

1977 Tańczący jastrząb

1981 Klejnot wolnego sumienia

1983 Fort 13

1984 Zabicie ciotki

1993 Przypadek Piekosińskiego

1995 Drzewa

2007 Bardzo krótki strajk / Very Short Strike

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!