repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 14 września 2023.

czas: 104’
produkcja: Polska 1992
obsada: Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura, Janusz Gajos, Agnieszka Jaskółka
język: polski, angielski, niemiecki, rosyjski

gatunek: sensacyjny

Przed seansem zapraszamy na prelekcję (na żywo) kuratora przeglądu - dr Michała Piepiórki. Po seansie odbędzie się dyskusja.

Nic dziwnego, że Psy doczekały się miana filmu kultowego. Jak żaden inny polski film z lat 90. ukazywały tamtejszą rzeczywistość w pełnej krasie: polityczny chaos, rosnące nierówności społeczne, bezkarność rodzącej się mafii. Z całą tą beznadzieją nowej Polski próbuje radzić sobie jedyny sprawiedliwy – Franz Maurer. Macho, mizogin, twardziel, który musi napiąć wszystkie mięśnie swojej męskości, by nie utonąć w bagnie intryg. Po każdej bójce, strzelaninie i pościgu coraz lepiej rozumie jednak, że prawdziwa siła jest w rękach zbrodniczego układu. A męskość to ciągła rywalizacja, którą coraz trudniej wygrać.

Władysław Pasikowski

Urodzony w 1959 roku. Reżyser i scenarzysta. Absolwent łódzkiej PWSFTviT (1988). Debiutował filmem „Kroll” (1991). Jednak dopiero o rok późniejsze „Psy” przyniosły mu miano najlepszego reżysera polskiego lat 90. Późniejsze filmy, m.in. „Psy 2. Ostatnia krew” (1994) czy „Reich” (1999) nie powtórzyły sukcesu „Psów”. Udanym powrotem okazał się serial tv „Glina” (2003-2008), który zdobył uznanie zarówno krytyki jak i publiczności.  

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!