repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 25 maja 2023.

To tylko koniec świata

Juste la fin du monde

reż. Xavier Dolan

czas: 97’
produkcja: Kanada, Francja 2016
obsada: Marion Cotillard, Vincent Cassel, Léa Seydoux
język: francuski, angielski
nagrody: MFF w Cannes 2016 - Grand Prix Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego; FF w Hamburgu 2016 - najlepszy film
polski dystrybutor: Hagi Film

gatunek: dramat

Goścnią pokazu będzie Iwona Pawlikowska - psychoterapeutka Gestalt i trenerka. Spotkanie poprowadzą Anna Maria Łozińska i Klaudia Pańczyszyn.

Grand Prix Jury Festiwalu w Cannes 2016, film Xaviera Dolana, cudownego dziecka światowej kinematografii. Historia 34-letniego Louisa, który wraca po dwunastoletniej nieobecności do rodzinnego domu opuszczonego po śmierci ojca. Zamierza ogłosić matce i rodzeństwu, że wkrótce umrze. Na przeszkodzie stanie mu jednak niezwykle zawiła przeszłość. 

Taki rozkrzyczany teatr rodzinny, w całej jego zmienności i dwuznaczności, zarazem zniewalający i odpychający, można było oglądać w dawnych filmach John Cassavetesa ("Kobieta pod presją"), później u Mike'a Leigh ("Sekrety i kłamstwa"). Xavier Dolan dorównuje tamtym mistrzom. Odnajduje tu swój życiowy temat, który rozwijał już w filmach "Zabiłem moją matkę" i "Mama". Rodzinne hate-love. Odpychanie-przyciąganie. Miejsce, które się kocha, i które zawsze rozczarowuje. Gdzie nikt nikogo nie słucha.

Tadeusz Sobolewski, "Gazeta Wyborcza"

Xavier Dolan

Xavier Dolan, znany alternatywnie jako Xavier Dolan-Tadros (ur. 20 marca 1989 r.) - kanadyjski aktor i filmowiec. Niegdysiejszy aktor dziecięcy i telewizyjny. Przykuł międzynarodową uwagę, kiedy w 2009 roku jego projekt Zabiłem swoja matkę (J'ai tué ma mère) - wyreżyserowany i napisany przez niego - zdobył trzy nagrody podczas programu Directors' Fortnight na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Filmografia

2010 Les amours imaginaires

2009 J'ai tué ma mère

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!