repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 maja 2023.

plakat

50-lecie buddyzmu Diamentowej Drogi na Zachodzie - Wintertour

Wintertour

reż. Lesław Dobrucki

czas: 50’
produkcja: Polska 2012
język: angielski

gatunek: dokumentalny

Pokaz filmu jest częścią Wystawy poświęconej 50-leciu buddyzmu Diamentowej Drogi na Zachodzie. Więcej o wydarzeniu tutaj.

Przed seansem zapraszamy na wprowadzenie do filmu, które poprowadzi Piotr Kalachyn - uczeń i tłumacz Lamy Ole Nydahla, jak również nauczyciel podstaw buddyzmu.

Wintertour to film dokumentalny o podróży Lamy Ole Nydahla przez Syberię. Lama Ole Nydahl jest jednym z niewielu na zachodzie w pełni wykwalifikowanych lamów i nauczycieli medytacji tybetańskiej buddyjskiej tradycji Karma Kagyu.

W 1969 roku, Ole Nydahl i jego żona Hannah zostali pierwszymi zachodnimi uczniami 16 Karmapy, jednego z największych buddyjskich mistrzów medytacji naszych czasów. Nastąpiły  trzy lata intensywnego studiowania buddyjskiej filozofii i medytacji u boku 16 Karmapy. W tym czasie Ole i Hannah otrzymali nie tylko wiele inicjacji od różnych mistrzów buddyjskich, ale również przekaz Phowa Buddyjskiej Diamentowej Drogi - praktykę świadomego umierania. Pod koniec trzyletniego okresu 16 Karmapa poprosił Olego, aby ten zaczął nauczać buddyzmu w Europie i innych rejonach świata.Od tamtej pory Lama Ole nieustannie podróżuje przekazując błogosławieństwo linii i dając wykłady w różnych miastach na świecie niemal każdego dnia.

Dokument przedstawia podróż Lamy Ole w Rosji w 2011 r. Jest to jedna z wielkich podróży pokazujących przemierzanie całej Rosji zawsze na początku każdego roku. Bazuje na wywiadach z Lamą Ole dotyczących podstaw buddyzmu i buddyjskich praktyk.

Lesław Dobrucki

Lesław Dobrucki (ur. 1969), absolwent Wydziały Grafiki ASP w Warszawie oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Wybrana filmografia:

1998 Morderczy Kiełek kontra Gigakotek

2008 Kilka mniejszych wygranych / The Boot of Fortune (kr.m. dok. / short doc.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!