repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 28 sierpnia 2023.

plakat

Bez przebaczenia

Unforgiven

reż. Clint Eastwood

czas: 142’
produkcja: USA 1992
obsada: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris, Frances Fisher
język: angielski
nagrody: Academy Awards 1993 – Best Picture, Best Actor in a Supporting Role (Gene Hackman), Best Director, Best Film Editing; Golden Globe 1993 – Best Director – Motion Picture, Best Performance by an Actor in Supporting Role in a Motion Picture (Gene Hackman); Boston Society of Film Critics Awards 1992 – Best Picture, Best Supporting Role (Gene Hackman), Best Cinematography
scenariusz: David Webb Peoples
zdjęcia: Jack N. Green
montaż: Joel Cox
muzyka: Lennie Niehaus
producent: Clint Eastwood, Julian Ludwig, David Valdes
produkcja: Clint Eastwood, Julian Ludwig, David Valdes
polski dystrybutor: Warner Bros.

gatunek: western

Przed filmem zapraszamy na krótką prelekcję wideo.

Uhonorowany czterema Oscarami film uważany za arcydzieło współczesnego westernu. W Bez przebaczenia Clint Eastwood i Morgan Freeman wcielają się w emerytowanych rewolwerowców, którzy decydują się po raz ostatni chwycić za broń, by ująć przestępcę odpowiedzialnego za maltretowanie prostytutek. Choć zadanie wydaje się proste, na drodze bohaterów nieoczekiwanie staje arcytrudny przeciwnik w postaci cynicznego szeryfa Billa Daggetta (Gene Hackman).

Clint Eastwood

Amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, producent i kompozytor urodzony w 1930 roku. Przeszedł drogę od ekranowego twardziela do cenionego reżysera krytycznie przyglądającego się historii i społeczeństwu Stanów Zjednoczonych. W cieniu jego filmowego dorobku pozostaje zamiłowanie do muzyki, którego próbkę można usłyszeć w piosence Gran Torino stworzonej we współpracy z Jamiem Cullumem, a także na ścieżce dźwiękowej takich filmów jak Co się wydarzyło w Madison County, Rzeka tajemnic czy Za wszelką cenę. Warto sięgnąć po DVD Eastwood po godzinach: Na żywo w Carnegie Hall prezentujące koncert z października 1996 roku, w ramach którego zagrali m.in. Joshua Redman, Christian McBride, Charles McPherson, Thelonious Monk Jr czy Slide Hampton. Bohater wieczoru przywitał widzów słowami: Panie i panowie, nazywam się Clint Eastwood i kocham jazz.

Wybrana filmografia

1971 Zagraj dla mnie Misty / Play Misty for Me

1982 Honkytonk Man

1988 Bird

1992 Bez przebaczenia / Unforgiven

1995 Co się wydarzyło w Madison County / The Bridges of Madison County

2003 Rzeka tajemnic / Mystic River

2004 Za wszelką cenę / Million Dollar Baby

2008 Gran Torino

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!