repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 25 kwietnia 2023.

Krew poety, Europa, Dwaj ludzie z szafą, Przygoda człowieka poczciwego

czas: 92’
język: wietnamski, francuski, polski

Wykład "Kino i awangarda" przed filmem poprowadzi dr Anna Taszycka.

Pokaz odbędzie się z kopii DCP.

 • Krew poety (Le sang d'un poète)
  reż. Jean Cocteau, Francja 1930, 55'

  Surrealistyczny debiut skandalizującego artysty i pisarza, Jeana Cocteau. Osnową filmu, który okazał się kamieniem milowym w rozwoju języka filmowego, jest wędrówka poety po różnych płaszczyznach rzeczywistości. Można go uznać za rodzaj niepokojącego snu, tajemnej autobiografii, za zapis mąk artysty, szukającego inspiracji. Film stanowi więc zbiór pomysłów i obrazów, gdzie ciemność, schyłek i śmierć zestawione są z wizjami piękna i miłości. Towarzyszy temu mnogość eksperymentalnych, dziwnych i zaskakujących trików - choćby scena przechodzenia przez lustro, lewitująca pod sufitem dziewczynka czy posągi budzące się do życia. Po premierze Krwi poety wybuchł prawdziwy skandal - obraz oskarżono o treści antychrześcijańskie i przez rok nie był on w ogóle rozpowszechniany. Wkrótce jednak film został dostrzeżony przez wytrawną publiczność oraz krytykę i dziś zaliczany jest do najwybitniejszych dzieł filmowego surrealizmu i francuskiej awangardy.
 • Europa
  reż. Franciszka Themerson, Stefan Themerson, Polska 1931, 12'


 • Dwaj ludzie z szafą
  reż. Roman Polański, Polska 1958, 15'

  Sztandarowa etiuda szkolna Romana Polańskiego ukazująca lęk przed odmiennością i obronną reakcję na nią. Groteskowość dwóch mężczyzn niosących szafę, naiwnych i bezradnych, osadzona jest w prozaicznym kontekście miejskiego folkloru. Czasem bywa on na tyle interesujący, że oko kamery porzuca dwóch niefortunnych bohaterów, oddając się podglądaniu eleganta szykującego się do efektownego entre do hotelu czy pijaka daremnie stawiającego czoła schodom. Jednocześnie, scenom zabawnym partnerują ponure, jak ta ukazująca brutalne morderstwo nad strumieniem.
  Napotykani ludzie traktują mężczyzn z szafą z ciekawością, ale też zniecierpliwieniem i agresją, czego powodem jest głównie nieporęczny bagaż. Obaj bohaterowie wydają się zupełnie nieprzystosowani i wyalienowani, nie potrafiący odnaleźć się w kontekście obcej im rzeczywistości.
 • Przygoda człowieka poczciwego
  reż. Franciszka Themerson, Stefan Themerson, Polska 1937, 10'

  Krótkometrażowy film fabularny opowiadający groteskowa przygodę pewnego mężczyzny. Niczym nie wyróżniający się urzędnik, tytułowy człowiek poczciwy, przypadkowo słyszy w słuchawce telefonu słowa "Nie będzie dziury w niebie, jeśli pójdziesz tyłem". Skierowane do tragarzy zdanie odbiera jako polecenie i rozpoczyna nietypową wędrówkę przez miasto. Jego irracjonalne działanie budzi powszechne wzburzenie - w ślad za nim wyrusza manifestacja z transparentami: "Na pewno będzie dziura w niebie" i "Precz z chodzeniem tyłem!". Siedząc na kominie i przygrywając na flecie, człowiek poczciwy komentuje to krótko: "Bo trzeba się znać na przenośni, proszę państwa!".

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!