repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 lutego 2023.

plakat

Dom w kinie: Filip - seans + rozmowa

Filip

reż. Michał Kwieciński

czas: 125’
produkcja: Polska 2022
obsada: Eryk Kulm jr, Caroline Hartig, Sandra Drzymalska, Robert Więckiewicz
język: polski, niemiecki

gatunek: dramat, wojenny

Kino Nowe Horyzonty i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu "Filip"  oraz dyskusję o twórczości autora literackiego pierwowzoru - Leopolda Tyrmanda. W rozmowie wezmą udział autorzy książek biograficznych o pisarzu - Mariusz Urbanek ("Zły Tyrmand") i Marcel Woźniak ("Tyrmand. Pisarz o białych oczach").

Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam, będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart...

Marcel Woźniak

Polski pisarz i scenarzysta, autor powieści kryminalnych i wojennych, biograf Leopolda Tyrmanda. Autor książek Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie (2016), Powtórka (2017), Mgnienie (2017), Otchłań (2018), Tysiąc obsesji (2019), Tyrmand. Pisarz o białych oczach (2020), W klinczu ze światem. O twórczości Leopolda Tyrmanda (2021), Egzekutor (2022), Rzeźnik z Lyonu (2022). Fan Orwella, Georges'a Pereca i Roberta Kubicy. Miłośnik pistacji i psów pustynnych.

Mariusz Urbanek

Pisarz i publicysta. Autor wielu biografii, m.in. Leopolda Tyrmanda („Zły Tyrmand”), Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego („Szwoleżer na Pegazie”) i Władysława Broniewskiego („Miłość, wódka, polityka”). Jest także autorem zbioru opowiadań „Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji”, kliku tomów bajek, sztuk wystawianych we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz musicalu „Brzydki Kaczorek”. Felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”, zastępca redaktora naczelnego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!