repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 7 grudnia 2022.

plakat

„White Dream House of the Gods” - filmy wyświetlane w ramach cyklu Jack & Wolfskin Lądek Film Tour

czas: 115’
język: francuski, angielski

A White Dream, reż. Mathieu Le Lay
Francja 2021, 51'

 

Fotograf przyrody Jérémie Villet uwielbia zdjęcia i zimno. Podróżuje samotnie przez białe pustkowia północnej półkuli z pulkami i z długim teleobiektywem, poszukując zwierząt, które żyją w ekstremalnie niskich temperaturach.

A White Dream opowiada o niedawnej wyprawie Jérémiego do północnej Kanady, gdzie przemierzał Jukon, próbując odnaleźć i sfotografować legendarne kozły śnieżne. Tereny, na których żyją te zwierzęta, są bardzo trudno dostępne. Ekstremalne zimno też nie ułatwia zadania.

Na ten niezwykły wizualnie dokument składają się przygody w dziczy, spotkania z ludźmi i ze zwierzętami, wejście w prywatny świat fotografa oraz subtelny obraz zmieniającej się przyrody.

Film pokazywany na trzydziestu festiwalach na całym świecie 2021/2022. Na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju we wrześniu 2022 film otrzymuje nagrodę GRAND PRIX.

Jury tak uzasadniło swój werdykt: „Nieoczywisty portret gór, gdzie celem nie jest zdobycie szczytu, ale zamknięcie w fotograficznym  ujęciu piękna przyrody. Za biel kadrów, które w zaskakujący sposób podkreślają siłę obrazu. Fotograf Jeremie Villet, dzięki swojej pasji, otwiera przed nami swój oryginalny, wewnętrzny świat.”

 

House of the Gods, reż. Matt Pycroft
Wielka Brytania 2021, 44'

Wielki północny filar Mount Roraima wynurza się z deszczowego lasu Amazonii jak dziób potężnego statku. Przewieszona ściana jest często zasłonięta chmurami, zalewana ulewnymi deszczami, otoczona niedostępną dżunglą i błotnistym terenem. Według miejscowej legendy tylko ludziom o czystej duszy będzie dane ujrzeć wierzchołek Mount Roraima. Była ona inspiracją dla powieści Artura Conan Doyle’a 'Zaginiony świat’ i dla filmu animowanego Disneya/Pixara 'Odlot’. 'House of Gods’ podąża za Leo Houldingiem i jego ekipą przez 100 kilometrów błotnistego lasu deszczowego i w górę pionowej ściany. Czy uda im się nie tylko zdobyć szczyt, ale też sprawić, by przedstawiciele rdzennej ludności również uczestniczyli w tej wspinaczce?

Film pokazywany i nagradzany na kilkudziesięciu festiwalach filmów górskich w Polsce i za granicą.

Na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju we wrześniu 2022 film otrzymuje nagrodę w kategorii Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji Jury tak uzasadniło swój werdykt: „Za bezpretensjonalność i lekkość narracji filmowej oraz za wielowątkowość: poczynając od historii pierwszej eksploracji, po wejście na szczyt miejscowych przewodników.”

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!