repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

6 gru / wt
plakat

European Cinema Night: Zdarzyło się + dyskusja o twórczości Annie Ernaux

L’Evénement

reż. Audrey Diwan

czas: 100’
produkcja: Francja 2021
obsada: Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet Klein, Luàna Bajrami
język: francuski

gatunek: dramat

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach kina.

Opis wydarzenia:

Kino Nowe Horyzonty zaprasza na seans w ramach European Cinema Night - wyjątkowego projektu promującego europejskie kino. 6 grudnia o 19:00 zaprezentujemy Państwu nagrodzone Złotym Lwem w Wenecji "Zdarzyło się" Audrey Diwan, adaptację powieści tegorocznej Noblistki - Annie Ernaux. Po projekcji odbędzie się rozmowa z udziałem ekspertów, która skupi się zarówno na samym filmie, jak i na twórczości francuskiej pisarki. Po seansie zapraszamy na lampkę wina w hallu Kina NH. Wstęp na seans obowiązuje na podstawie bezpłatnych wejściówek, które czekają na widzów w kasach kina. Organizatorami European Cinema Night są Komisja Europejska oraz sieć kin studyjnych Europa Cinemas, do której należy także Kino Nowe Horyzonty.

Czym jest European Cinema Night?

Organizowana po raz piąty European Cinema Night to wydarzenie służące podkreśleniu bogactwa i różnorodności europejskiego kina oraz zwiększeniu świadomości widzów na temat funkcjonowania programu Creative Europe - MEDIA, którego cel stanowi wspieranie europejskiego przemysłu filmowego. W European Cinema Night każdego roku bierze udział ponad 200 kin ze 130 europejskich miast.

Opis filmu:

Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. 

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas Ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu Zdarzyło się to drugi film francuskiej reżyserki Audrey Diwan, znanej wcześniej głównie z pracy w charakterze scenarzystki. Ta zniuansowana i świetnie zagrana opowieść o systemowej opresji oraz niemożności samostanowienia, choć rozgrywa się w latach 60. poprzedniego stulecia, jest niezwykle aktualna.  

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!