repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 1 grudnia 2022.

Szpital przemienienia + dyskusja o Stanisławie Lemie

Szpital przemienienia

reż. Edward Żebrowski

czas: 90’
produkcja: Polska 1978
obsada: Piotr Dejmek, Jerzy Bińczycki, Henryk Bista, Ewa Dałkowska, Gustaw Holoubek
język: polski, niemiecki

gatunek: dramat obyczajowy

W czwartek 1 grudnia 2022 roku nakładem Wydawnictwa Warstwy ukaże się Lem: Reaktywacja. Kongres Lemologiczny. Książka powstała jako efekt Kongresu Lemologicznego będącego elementem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jeden z rozdziałów publikacji dotyczy stosunku autora Solaris do ekranizacji jego prozy.

Rozmawiają o tym filmoznawcy i już w pierwszych zdaniach padają słowa (wypowiedziane przez historyka i teoretyka filmu Tadeusza Lubelskiego), że istnieje jedna wybitna ekranizacja twórczości Lema – Szpital Przemienienia Edwarda Żebrowskiego.

Sam pisarz nie lubił jednak adaptacji swoich książek, można odnieść wrażenie, że im film był popularniejszy, tym większą niechęcią Lem go darzył. Czy to prawda zatem, że twórca Dzienników gwiazdowych w ogóle nie lubił kina? A może uznawał tylko Charliego Chaplina i King Konga?

O tym wszystkim porozmawiają po seansie wybitni znawcy twórczości Lema – redaktor książki Lem: Reaktywacja. Kongres Lemologiczny Stanisław Bereś oraz autor książek Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości i Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciech Orliński. Spotkanie poprowadzi adiunktka w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego Małgorzata Kolankowska.

Opis filmu

Jedyna adaptacja prozy Stanisława Lema nienależącej do gatunku science – fiction. Początek II wojny światowej. Początkujący lekarz Stefan rozpoczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym. Mężczyzna jest wstrząśnięty postępowaniem kolegów po fachu, którzy traktują pacjentów zgodnie z najgorszymi wzorcami wyznaczanymi przez hitlerowców. Czy młodemu idealiście uda się skutecznie obronić podopiecznych przed falą okrucieństwa i pogardy? Zrealizowany w 1978 roku, nagrodzony w Locarno film Edwarda Żebrowskiego po dziś dzień pozostaje upiornie aktualną przestrogą przed pułapkami totalitaryzmu.

inne filmy

Najlepsze polskie krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa

Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2024

Mur - pokaz specjalny + spotkanie z reżyserką

Krótkometrażowe Filmy Fabularne Nominowane do Oscara 2024

Ishibashi / GIFT / Hamaguchi - pokaz z muzyką na żywo Eiko Ishibashi

Biała odwaga - pokaz przedpremierowy + spotkanie z reżyserem

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!