repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 14 lutego 2022.

plakat

Walentynki w kinie: Casablanca

Casablanca

reż. Michael Curtiz

czas: 102’
produkcja: USA 1942
obsada: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Peter Lorre, Claude Rains
język: angielski, francuski, niemiecki, wloski

gatunek: dramat, romans, wojenny

To może być początek pięknej… randki. Choć od premiery filmu mija już osiemdziesiąt lat, wciąż nikt nie potrafi oprzeć się Casablance. Dlatego w święto zakochanych zagramy to... jeszcze raz. 

Jedyne w swoim rodzaju dzieło Michaela Curtiza to propozycja dla wrażliwców i twardzielek, fanek melodramatów i koneserów czarnego kryminału. Casablanca stanowi także ucztę dla wszystkich widzów ceniących błyskotliwy dialog (aż sześć kwestii z filmu znalazło się na liście 100 najlepszych cytatów w historii kina ogłoszonej przez Amerykański Instytut Filmowy). Trwa II wojna światowa. Zgorzkniały właściciel nocnego lokalu, Rick Blane (Humphrey Bogart) rozpoznaje wśród gości lokalu swą dawną miłość – Ilsę (Ingrid Bergman).  Uczucie sprzed lat odżywa ze zdwojoną siłą, ale czy w niesprzyjających okolicznościach zyska szansę spełnienia?

Michael Curtiz

Urodził się w 1888 roku w Budapeszcie, zmarł w 1962 w Hollywood. Prawdziwe nazwisko – Mihály Kertész. Pochodził z rodziny węgierskich Żydów. Studiował w budapeszteńskiej akademii teatralnej. Jako aktor kinowy i reżyser zadebiutował w 1912 roku filmem Dziś i jutro. Nakręcił na Węgrzech około 30 filmów, pracował potem w Austrii i Niemczech, m.in. przy wielkich widowiskach typu Sodoma i Gomora. Do USA przyjechał w 1926 roku. Zrealizował w Hollywood ponad sto filmów najrozmaitszych gatunków. Najlepsze z nich – oprócz Casablanki – to seria filmów przygodowych z Errolem Flynnem, dramat gangsterski Aniołowie o brudnych twarzach, musical Yankee Doodle Dandy, czarny kryminał z oscarową rolą Joan Crawford Mildred Pierce. Ostatni film – western z Johnem Waynem, pt. W kraju Komanczów – zrealizował w 1961 roku.

Wybrana filmografia

1912 Dziś i jutro / Ma és hol nap / Today and Tomorrow

1922 Sodoma i Gomora / Sodom und Gomorrah

1926 Trzeci stopień / The Third Degree

1935 Kapitan Blood / Captain Blood

1936 Szarża lekkiej brygady / The Charge of the Light Brigade

1938 Aniołowie o brudnych twarzach / Angels with Dirty Faces

1942 Yankee Doodle Dandy

1942 Casablanca

1945 Mildred Pierce

1961 W kraju Komanczów / The Comancheros

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!