repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

20 sty / cz
plakat

Nigdy, rzadko, czasami, zawsze

Never Rarely Sometimes Always

reż. Eliza Hittman

czas: 101’
produkcja: USA 2020
obsada: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin, Ryan Eggold
język: angielski

gatunek: dramat

Rewelacja tegorocznego Berlinale (Wielka Nagroda Jury). Zrealizowana w surowym stylu, lecz trzymająca w nieustannym napięciu opowieść o kilku dniach z życia nastolatki z pensylwańskiej prowincji. Autumn (Sidney Flanigan) poznajemy, gdy zachodzi w niechcianą ciążę. W kryzysowym momencie dziewczyna musi odnaleźć się w gąszczu bezdusznych procedur i stawić czoła dotkliwemu brakowi empatii ze strony patriarchalnego otoczenia. Z biegiem czasu okazuje się, że ciąża stanowi tylko jeden z wielu problemów bohaterki, a jej przeszłość kryje w sobie mroczne tajemnice. Choć Nigdy, rzadko, czasami, zawsze pozostaje filmem gorzkim i pełnym punkowej z ducha niezgody na rzeczywistość, ani przez moment nie osuwa się w nihilizm. Istotny wątek fabuły stanowi relacja Autumn z wyrozumiałą i wspierającą ją na każdym kroku kuzynką. W związku z tym Nigdy, rzadko okazuje się nie tylko filmowym aktem oskarżenia piętnującym społeczną hipokryzję, lecz także subtelną opowieścią o sile dziewczyńskiej przyjaźni.

Piotr Czerkawski

Gościniami pokazu będą Justyna Wydrzyńska i Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu. Spotkanie prowadzić będą Anna Maria Łozińska i Justyna Dzielińska.

Eliza Hittman

Amerykańska reżyserka, scenarzystka i producentka urodzona w Nowym Jorku. Znana dzięki świetnie przyjętym filmom It Felt Like Love oraz krótkometrażowemu Forever’s Gonna Start Tonight, oba zaprezentowała na festiwalu filmowym Sundance. W 2013 roku "Filmmaker Magazine” uznał ją za jedną z 25 najciekawszych nowych twarzy kina niezależnego. Za swój najnowszy film Beach Rats zdobyła wiele wyróżnień, w tym nagrodę za reżyserię na Sundance.

Wybrana filmografia

2009 Trickster (short)

2010 Second Cousins Once Removed (short)

2011 Forever’s Gonna Start Tonight (short)

2013 It Felt Like Love

2017 Beach Rats

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!