repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 9 stycznia 2022.

Albatros

reż. Xavier Beauvois

czas: 115’
produkcja: Francja, Belgia 2021
obsada: Jérémie Renier, Marie-Julie Maille, Victor Belmondo, Iris Bry, Geoffrey Sery, Olivier Pequery, Madeleine Beauvois
język: francuski

gatunek: dramat

W Młodym poruczniku (2005) Xavier Beauvois sportretował nieopierzonego policjanta z prowincji rozpoczynającego służbę w Paryżu. W Albatrosie (2021) reżyser opowiada natomiast historię doświadczonego funkcjonariusza Laurenta, który żyje z ukochaną Marie i córką Poulette w małej, nadmorskiej miejscowości w Normandii. Bohater Beauvoisa wydaje się nieskazitelny: sumiennie wykonuje swoje obowiązki, cieszy się autorytetem współpracowników i mieszkańców mieściny, spełnia się w roli ojca i narzeczonego (po 10 latach oświadczył się partnerce). Nieoczekiwana tragedia z udziałem znajomego rolnika ściągnie jednak na życie Laurenta burzowe chmury. Autor posługuje się formułą chrześcijańskiej z ducha przypowieści, by podjąć refleksję na temat kryzysu egzystencjalnego i moralnego, zderzenia jednostki ze spolaryzowaną społecznością. Skupiona twarz Jérémiego Reniera, wybitnego belgijskiego aktora, znanego z filmów braci Dardenne i François Ozona, skrywa wewnętrzne konflikty protagonisty. Z drugiego planu, oprócz surowego piękna normandzkiego wybrzeża, przebija trudna sytuacja lokalnych rolników zmuszonych, by dostosować się do wygórowanych norm Unii Europejskiej.

Wojciech Tutaj

Xavier Beauvois

Urodzony 20 marca 1967 roku, francuski aktor, reżyser i scenarzysta. Jego film N'oublie pas que tu vas mourir  zdobył Nagrodę Jury na festiwalu filmowym w Cannes w 1995 roku. Ostatni jego obraz, O Bogach i ludziach, otrzymał Grand Prix na tymże festiwalu w 2010.

Wybrana filmografia

2010 Des hommes et des dieux

2009 Notre ami Chopin

2005 Le petit lieutenant

2000 Selon Matthieu

2000 Joao Mata Sete

1995 N'oublie pas que tu vas mourir

1991 Nord

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!