repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 września 2021.

plakat

Nagroda LUX 2021: Kolektyw + transmisja spotkania z reżyserem

Kolektyw

reż. Alexander Nanau

czas: 109’
produkcja: Luksemburg, Rumunia 2019
obsada: Dan Alexandru Condrea, Liviu Iolu, Razvan Lutac, Mirela Neag
język: rumuński, angielski

Uwaga! Film zostanie pokazany z napisami polskimi. Spotkanie z Alexandrem Nanauem odbędzie się w języku angielskim.

gatunek: dokumentalny, kryminalny

Uhonorowany Nagrodą Publiczności LUX (przyznawaną przez Parlament Europejski we współpracy z Europejską Akademią Filmową, Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas), wstrząsający film dokumentalny, który stanowi kolejny dowód znakomitej kondycji kina rumuńskiego. Reżyser Alexander Nanau przypomina na ekranie ogólnonarodową tragedię, jaką okazał się pożar w bukaresztańskim klubie nocnym „Kolektyw”. Choć zginęło wówczas 27 osób, a 180 zostało rannych, najgorsze miało dopiero nadejść. Gdy w szpitalach zaczęły umierać nawet ofiary niezagrażających życiu poparzeń, jeden z lekarzy zaalarmował o tym fakcie grupę dziennikarzy. Przeprowadzone przez nich śledztwo, któremu Nanau cierpliwie towarzyszy z kamerą, ujawnia wstrząsające fakty dotyczące korupcji, nadużyć władzy i nieudolności instytucji publicznych.

Seans Kolektywu w Kinie Nowe Horyzonty stanowi część – organizowanego przez Parlament Europejski i sieć Europa Cinemas – projektu, w ramach którego film Alexandra Nanaua zostanie pokazany symultanicznie w 27 kinach w Europie. Po projekcji w salach kinowych odbędzie się transmisja na żywo z paryskiego spotkania z reżyserem.

W czasie wydarzenia istnieje możliwość przesyłania pytań do reżysera: za pomocą aplikacji Slido i ściągnięciu kodu QR widocznego na ekranie.

Darmowe wejściówki na seans będą do odbioru w kasie Kina Nowe Horyzonty od soboty 18.09.

Nagroda Publiczności LUX

Wyróżnienie przyznawane przez Parlament Europejski we współpracy z Europejską Akademią Filmową, Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas zainspirowane nagrodą filmową LUX Parlamentu Europejskiego ustanowioną w 2007 r. jako symbol zaangażowania tej instytucji na rzecz kultury oraz przyznawaną przez EFA People’s Choice Award (nagrodą publiczności). Celem Nagrody Publiczności LUX jest budowanie porozumienia w całej Europie poprzez promocję filmów, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej.Nagroda ma sprzyjać zacieśnieniu więzi między polityką a obywatelami dzięki zachęcaniu widzów z całej Europy do aktywnego udziału w głosowaniu na ulubione filmy.

 

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!