repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 15 września 2021.

plakat

O nieskończoności

Om det oändliga

reż. Roy Andersson

czas: 76’
produkcja: Szwecja, Niemcy, Norwegia 2019
obsada: Martin Serner, Jessica Louthander, Tatiana Delaunay, Anders Hellström, Jan Eje Ferling
język: szwedzki

gatunek: dramat, fantastyczny

Bunkier Hitlera, gabinet psychiatry, zniszczona wojną Kolonia, miejska ulica czy niepozorna ławka na wzgórzu. Przenosząc akcję swojego nowego filmu do tak różnych miejsc, Roy Andersson odważnie miesza ze sobą porządki –  przeszłość ze współczesnością, jawę ze snem, surrealizm z prozą dnia codziennego.    

Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z Księgi tysiąca i jednej nocy. Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?      

Roy Andersson w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów, z Trylogią absurdu na czele – surrealizm, melancholię, humor, nonsens, pozostając w tym – co ważne – niezmiennie oryginalny.             

Roy Andersson

Roy Andersson urodził się 31.03.1943 r. w Szwecji. Jest reżyserem filmowym, a sławę przyniosły mu obrazy Historia miłosna i Pieśni z drugiego piętra. W Pieśniach z drugiego piętra, bardziej niż w którymkolwiek z pozostałych dzieł Andersson skonsolidował swój osobisty styl - długie ujęcia, absurdalny humor, ciętą karykaturę szwedzkiej kultury, groteskę à la Fellini, śmieszne sceny i antykapitalistyczną tematykę. Reżyser, mimo iż pracuje od wielu dekad, nakręcił ponad 300 filmów reklamowych, dwa filmy krótkometrażowe i zaledwie trzy obrazy pełnometrażowe.

Filmografia:

1967 Besöka sin son (kr.m.)

1968 Hämta en cykel (kr.m.)

1969 Lördagen den 5.10 (kr.m.)

1970 Historia miłosna / En Kärlekshistoria / A Swedish Love Story

1975 Giliap (kr.m.)

1987 Någonting har hänt (kr.m.)

1991 Härlig är jorden / World of Glory (kr.m.)

2000 Pieśni z drugiego piętra / Sånger från andra våningen/ Songs from the Second Floor

2006 Du levande / You, the Living

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!