repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

16 paź / pt
plakat

Kto zabił kapitana Alexa?

Who Killed Captain Alex

reż. Nabwana I.G.G.

czas: 64’
produkcja: Uganda 2010
obsada: Kakule William, Kakule Wilson, Sserunya Ernest

Przed seansami zapraszamy na prelekcje Roberta Zontka

Kulturoznawca o skrzywieniu filmowym. Lubi babrać się w kinie dziwnym, ale dobre znosi z godnością. Hobby: konteksty rasowe i kolonialne w starym kinie eksploatacji i wskazywanie, że wszystko już gdzieś było.

O filmie

Wolololololo action! - krzyczy głos z offu w zwiastunie filmu. I rzeczywiście, jest action, nawet bardzo dużo action: wybuchy, pościgi, strzelaniny, bijatyki i jeszcze więcej wybuchów. Zawrotnemu tempu narracji dorównuje tylko zawrotne nagromadzenie absurdów i niedorzeczności w strzępach czegoś, co można by uznać za scenariusz, a także przyprawiające o zawrót głowy efekty specjalne, powstałe prawdopodobnie w prehistorycznej wersji Photoshopa.

Kto zabił kapitana Alexa? to kultowy film wyprodukowany w studiu Wakaliwood, ugandyjskim odpowiedniku Fabryki Snów. Założyciel i fundator studia, Isaac Godfrey Geoffrey Nabwana, znany też jako Nabwana IGG, nazywany jest "Tarantinem z Ugandy": przemoc w wyprodukowanych przez niego filmach nie ustępuje tej, którą możemy oglądać w dziełach autora Pulp Fiction. Z kolei samo Wakaliwood to doskonały dowód na siłę hasła "chcieć to móc" - otóż budżet większości filmów produkowanych w studiu nie przekracza 200 dolarów amerykańskich.

Fabuła (jeśli w ogóle można o niej mówić) Kapitana Alexa wygląda mniej więcej tak: brat bossa mafii zostaje schwytany przez armię, a w ramach odwetu gangsterzy szturmują obóz wojskowy. W trakcie akcji odwetowej ginie przywódca armii, tytułowy kapitan Alex, co prowadzi do gwałtownej eskalacji napięcia między stronami konfliktu. Brat poległego kapitana postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, a mafiosi… bombardują Kampalę, stolicę Ugandy. Wolololololo action!

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!