repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 4 października 2020.

Kiedyś lubiłam morze

Je n’aime plus la mer

reż. Idriss Gabel

czas: 68’
produkcja: Belgia 2018

Europejskie kino dokumentalne

kategoria wiekowa: 11+

4 października, po seansie filmu o 12:00, zapraszamy na dyskusję z Maciejem Mandeltem ze Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA.

Jak wygląda emigracja z perspektywy dzieci? Film prezentuje historie dziewcząt i chłopców przebywających w belgijskim ośrodku dla uchodźców: ich trudne przeżycia, wspomnienia z podróży do „lepszego świata”, a także marzenia i nadzieje.

Czy można nie lubić morza? Nie wszystkim dzieciom kojarzy się ono z wakacjami… Co roku około 6000 dzieci z rodzicami pokonuje niebezpieczną drogę, by dostać się do Belgii w poszukiwaniu schronienia. Na decyzję o azylu czekają miesiącami, a nawet latami. W tym czasie chodzą na lekcje w obcym języku, zaprzyjaźniają się, ale i tęsknią za bliskimi, którzy są daleko. Wszystko jest inne niż znana im dotąd rzeczywistość. Pozytywna decyzja o azylu wywołuje jednocześnie radość i smutek, bo znów trzeba przeżyć rozstanie… Mali imigranci przebywający w ośrodku w belgijskiej Walonii opowiadają o swoich bardzo trudnych przeżyciach. Jest to poruszający, pełen refleksji dokument o sytuacji uchodźców, którzy opuścili ojczyznę z konieczności: w obawie o swoje życie.

polska premiera

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!