repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

4 lis / śr
plakat

Mała Moskwa

reż. Waldemar Krzystek

czas: 113’
produkcja: Polska 2008
obsada: Swietłana Chodczenkowa, Lesław Żurek, Aleksey Gorbunov, Dmitriy Ulyanov, Andrzej Grabowski, Yuriy Itskov, Artyom Tkachenko

Jura, były radziecki pilot wojskowy, po ponad trzydziestu latach wraca do Legnicy odwiedzić grób swojej żony, Wiery. Towarzyszy mu dorosła już córka żony. Jadą zobaczyć miejsca, gdzie przed laty rozegrał się największy dramat ich życia. Ta podróż ma uwolnić ich od traumy przeszłości.
W roku 1967 Jura, jako młody pilot i niedoszły kosmonauta, zostaje skierowany do służby w "małej Moskwie", największym garnizonie wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Razem z Jurą do Legnicy przyjeżdża jego młodziutka żona. Piękna Wiera uczy się polskiego, pochłania ją polska poezja i muzyka. Wkrótce wygrywa polsko - radziecki piosenkarski "konkurs przyjaźni", porywająco wykonując pieśń "Grande Valse Brillante". Właśnie wtedy poznaje Michała, polskiego oficera i muzyka. Długo broni się przed spadającą na nią miłością. Żonę radzieckiego oficera obowiązują rygory koszarowe, życie prywatne wojskowych i ich rodzin drobiazgowo kontrolowane jest przez komunistyczne imperium. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu. 

Jest już rok 1968, rozpoczyna się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Zaczynają obowiązywać wojenne regulaminy i prawa. Jura musi wykonywać loty bojowe nad Pragę. Jednocześnie przychodzi na świat dziecko Wiery i Michała. Wiera decyduje się odejść od Jury, chce wziąć ślub z Michałem i oficjalnie wystąpić o polskie obywatelstwo. Oboje chcą wreszcie przestać się ukrywać i razem zamieszkać w Polsce.

Władze wojskowe reagują natychmiast :Jura dostaje rozkaz bezzwłocznego powrotu z rodziną do Związku Radzieckiego. Wiera jednak gdzieś przepada. Jej ciało odnajduje się powieszone na drzewie w parku. Oficjalna wersja głosi, że popełniła samobójstwo. Po latach Jura z dorosłą córką Wiery przemierzają opuszczone lotnisko, dawny garnizonowy szpital i wojskowy cmentarz. Idą śladami Wiery po ruinach byłego ZSRR. Córka Wiery swój ból i nienawiść do całego świata zaczyna tonować, przeżywa wstrząs, kiedy staje oko w oko ze swoim prawdziwym ojcem.

Waldemar Krzystek

Urodzony w 1953 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię filmową na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1986 roku nakręcił swój pełnometrażowy debiut W zawieszeniu. W swoich filmach często opowiada historie, których akcja rozgrywa się w rodzinnej Legnicy lub w innych rejonach Dolnego Śląska. Za jeden z nich – zrealizowaną w 2008 roku Małą Moskwę – otrzymał Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu fabularnego na festiwalu w Gdyni.

Wybrana filmografia

1984 Powinowactwo / Kinship (TV)

1986 W zawieszeniu / Suspended

1992 Zwolnieni z życia / Dismissed From Life

2008 Mała Moskwa / Little Moscow

2011 80 milionów / 80 Million

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!