repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 12 stycznia 2019.

Nimfomanka cz. 1

Nymphomaniac vol. 1

reż. Lars von Trier

czas: 110’
produkcja: Niemcy, Dania, Francja, Belgia, Wielka Brytania 2013
obsada: Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgard, Stacy Martin
polski dystrybutor: Gutek Film

Joe twierdzi, że jest nimfomanką. O swoich kontrowersyjnych  doświadczeniach opowiada człowiekowi, który ją uratował. Widz śledzi szczegóły erotycznej podróży Joe przez całe jej życie. Nimfomanka to najbardziej kontrowersyjny i wyczekiwany film Larsa von Triera, który miał się początkowo ukazać w jednej, trwającej ponad 300 minut wersji. Reżyser zdecydował się jednak podzielić swoje dzieło na dwie części i pozwolił współpracownikom, aby za niego dokonali ostatniego cięcia. Efekt końcowy montażu von Trier obejrzał dopiero w grudniu podczas kopenhaskiej premiery. W rolach głównych wystąpiły gwiazdy światowego kina, m.in. Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Uma Thurman, czy Willem Dafoe.

(…) nowy film Larsa von Triera w większym stopniu niż o uzależnieniu od seksu jako takim, opowiada o wolności. I zniewoleniu. Przede wszystkim przez własną skrępowaną cielesność, którą nam skradziono, ujęto w sztuczne ramy heteroseksualizmu i monogamii, w których nie sposób zmieścić siedmiu miliardów żyjących na świecie ludzi.

Karolina Pasternak, stopklatka.pl

Lars von Trier

Urodził się w 1956 roku w Kopenhadze. Należy do największych prowokatorów i eksperymentatorów kina. Zaczynał od wyrafinowanych wizualnie filmów, zanurzonych w ekspresjonizmie i symbolizmie. Potem wywołał szok metafizycznym melodramatem Przełamując fale oraz realizującymi postulaty manifestu Dogma 95 Idiotami. Następnie łamał śluby czystości w antymusicalu Tańcząc w ciemnościach czy w kultowym telewizyjnym serialu Królestwo. Wreszcie zaczął „trylogię amerykańską”, wyłożył swoje credo w Pięciu nieczystych zagraniach, zaproponował antyhorror w Antychryście, a następnie powrócił do Cannes z katastroficzną Melancholią. Laureat Złotej Palmy, EFA i ponad 60 innych nagród, enfant terrible festiwali, szara eminencja duńskiej kinematografii, właściciel firmy Zentropa.

Wybrana filmografia

1980 The Orchid Gardener (short)

1984 Element zbrodni / Forbrydelsens element / The Element of Crime

1996 Przełamując fale / Breaking the Waves

1998 Idioci / Idioterne / The Idiots

2000 Tańcząc w ciemnościach / Dancer in the Dark

2003 Dogville

2009 Antychryst / Antichrist

2011 Melancholia / Melancholy

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!