repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 10 grudnia 2016.

Wojna

A War / Krigen

reż. Tobias Lindholm

czas: 115’
produkcja: Dania 2015
obsada: Pilou Asbæk, Tuva Novotny, Dar Salim
język: duński, arabski, angielski
nominacje: Nagroda Publiczności
nagrody: Bodil Awards 2016 - Best Cinematography; Munich IFF 2016 - German Cinema Award for Peace; Portland IFF 2016 - Audience Award
scenariusz: Tobias Lindholm
zdjęcia: Magnus Nordenhof Jønck
montaż: Adam Nielsen
muzyka: Sune Wagner
producent: Rene Ezra, Tomas Radoor
produkcja: AZ Celtic Films, Nordisk Film Production

Jeden z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono. Doświadczony duński żoł­nierz walczy w Afganistanie i musi podjąć kontrowersyjną decyzję, by ratować życie swoich ludzi, co przyczynia się do śmierci cywilów. Staje przed sądem oskarżony o zbrodnię wojenną.

Reżysera Tobiasa Lindholma interesują bohaterowie zmuszeni do wybierania między różnymi rodzajami zła. Pyta on, jak daleko możemy się posunąć w walce o własne życie i czy ktokolwiek ma prawo oceniać ludzi postawionych w sy­tuacji ostatecznej. Udzielane odpowiedzi wzajemnie się wykluczają, a każda z nich wydaje się prawdziwa. I tu zawiera się wielkość tego filmu.

Lindholm, od lat doskonały duński scenarzysta i reżyser, pomysł na Wojnę zaczerpnął z wywiadu prasowego z duńskim żołnierzem, który powiedział, że nie boi się dać zabić w Afganistanie, ale boi się stanąć przed sądem po powrocie z wojny.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!