repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 4 października 2016.

Życie jest piękne

Life Is Beautiful / La vita è bella

reż. Roberto Benigni

czas: 116’
produkcja: Włochy 1997
obsada: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini, Marisa Paredes, Horst Buchholz
nagrody: MFF w Cannes 1998 – Wielka Nagroda Jury; Europejskie Nagrody Filmowe 1998 – najlepszy film, aktor; Oscary 1999 – najlepszy aktor, muzyka, najlepszy film nieanglojęzyczny
scenariusz: Roberto Benigni, Vincenzo Cerami
zdjęcia: Tonino Delli Colli
montaż: Simona Paggi
muzyka: Nicola Piovani
producent: Gianluigi Braschi, Elda Ferri
produkcja: Melampo Cinematografica, Cecchi Gori Group Tiger Cinematografica
język: włoski, niemiecki, angielski

To prosta historia, lecz niełatwo ją opowiedzieć - od tych słów rozpoczyna się film w reżyserii Roberto Benigniego Życie jest piękne. Guido i Dora mieszkają w pięknym toskańskim miasteczku Arezzo. Mają kilkuletniego syna o imieniu Eliseo. Prowadzą miejscową księgarnię. Toskańska sielanka kończy się wraz ze wzrostem nastrojów antysemickich we Włoszech. Polityka nazistowska wobec Żydów od pewnego momentu opiera się już tylko na dążeniu do eksterminacji. Pewnego razu Dora wraca do domu i nie zastaje w nim swojej rodziny. Doskonale zdaje sobie sprawę, co się stało z jej bliskimi. Życie jest piękne to historia rodziny włoskich Żydów zrealizowana w konwencji slapstickowej - obraz wykorzystujący iluzję jako mechanizm przetrwania. Guido próbuje ocalić swojego kilkuletniego synka, opowiadając mu, że obóz koncentracyjny to przestrzeń gry, w której wygraną będzie czołg. Film Benigniego to jeden z najważniejszych filmów holokaustowych w historii światowej kinematografii.

Joanna Ostrowska

Roberto Benigni

Urodził się w 1952 roku w Toskanii, aktor sceniczny, filmowy i telewizyjny. Reżyseruje i pisze scenariusze. Jego kariera aktorska rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XX wieku. W 1983 roku zadebiutował jako reżyser filmem pełnometrażowym Tu mi turbi. Równolegle występował w filmach takich reżyserów jak Federico Fellini i Jim Jarmusch. Oprócz Życie jest piękne jego najbardziej znane filmy z lat dziewięćdziesiątych to Johnny Wykałaczka i Potwór. Nagrodzony m.in. Oscarem za Życie jest piękne i Złotą Maliną za Pinokio.

Wybrana filmografia

1991 Johnny Wykałaczka / Johnny Stecchino / Johnny Toothpick

1994 Potwór / Il mostro / The Monster

1997 Życie jest piękne / La vita è bella / Life is Beautiful

2002 Pinokio

2005 Tygrys i śnieg / La tigre e la neve / The Tiger and the Snow

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!