repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 18 września 2016.

Urga

Close to Eden / Europejskie Nagrody Filmowe: Urga

reż. Nikita Michałkow

czas: 118’
produkcja: Francja, ZSRR 1991
obsada: Bayaertu, Badema, Wurinile, Władimir Gostiuchin
język: mongolski, chiński, rosyjski
nagrody: Oscary 1993 - najlepszy film nieanglojęzyczny; Złote Globy 1993 - najlepszy film zagraniczny; MFF w Wenecji 1992 - Złoty Lew, OCIC Award, Pasinetti Award; Europejskie Nagrody Filmowe 1993 - najlepszy film
scenariusz: Jacques Gary, Rustam Ibragimbekov
zdjęcia: Vilen Kalyuta
montaż: Joëlle Hache
muzyka: Eduard Artemev
producent: Michel Seydoux, Patrick Sandrin
produkcja: Aria, Caméra One, Hachette Première

Wiatr przemian dociera na step w chińskiej Mongolii Wewnętrznej. W oddalonej od ludzkich siedzib jurcie mieszka młode mongolskie małżeństwo wraz z trojgiem dzieci i babką. Pasterz owiec Gombo zgodnie z miejscowymi zwyczajami chce mieć więcej dzieci, ale jego żona Pagma się nie zgadza - chińskie władze wprowadziły bowiem restrykcyjne przepisy dotyczące rodzicielstwa. Spokojne życie całej rodziny zboczy na nowy tor, gdy w okolicy pojawi się Rosjanin Siergiej. To on zabierze Gombo do miasta po telewizor i... środki antykoncepcyjne. Nikita Michałkow odmalowuje w nostalgicznych barwach świat koczowników u progu cywilizacyjnego przełomu. Tytułową urgę - lasso na długim kiju - powoli zastępują anteny telewizyjne, a w miejscu makatek pojawiają się plakaty filmowe. Rosyjski reżyser nie popada jednak w oskarżycielski ton. Historię nasyca delikatnym humorem i smutkiem przemijania, uwydatnionym nokturnem Szopena. Podkreśla też poezję obrazu, czyniąc równorzędnym bohaterem surowy krajobraz północnych Chin. Urga to pierwszy rosyjski film po upadku ZSRR nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Mariusz Mikliński

Nikita Michałkow

Rosyjski reżyser filmowy, który zajmuje się również aktorstwem, brat Andrieja Konczałowskiego. Zadebiutował w 1974 roku dramatem z motywami westernu Swój wśród obcych, obcy wśród swoich, inspirowanym twórczością Sergia Leone. W okresie radzieckim zrealizował m.in. Niewolnicę miłości czy Oczy czarne z Marcellem Mastroiannim. Do jego najbardziej cenionych filmów należą Spaleni słońcem, komediodramat o okresie wielkiej czystki, który zdobył Oscara w 1995 roku. Film w ostatnich latach doczekał się dalszych części, które jednak nie spotkały się z przychylnym przyjęciem.

Wybrana filmografia

1974 Swój wśród obcych, obcy wśród

1977 Niedokończony utwór na pianolę

1979 Kilka dni z życia Obłomowa

1994 Spaleni słońcem

1998 Cyrulik syberyjski

2007 Dwunastu

2010 Spaleni słońcem 2

2014 Udar słoneczny

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!