Współczesna baśń o marzeniach, odwadze i spotkaniu dwóch bohaterek, tęskniących za miłością. Pełna ciepła i humoru historia Maszeńki, 11-letniej wychowanki bieszczadzkiego domu dziecka, której pasją jest taniec. Pierwszym etapem na drodze do spełnienia marzenia jest egzamin do szkoły baletowej w Gdańsku. Aby na niego zdążyć, dziewczynka ucieka z sierocińca. Zabiera ze sobą nowo zatrudnioną wychowawczynię, Kordulę. Przemierzają całą Polskę, ukrywając się przed policją, spotykając ludzi, którzy pomagają im w potrzebie.
Kolski stworzył kino drogi, rozgrywające się na ukochanej przez siebie prowincji. Ta Polska z jego filmu jest dużo piękniejsza niż w rzeczywistości, utkana raczej ze stereotypów, niż tego, co faktycznie można w niej spotkać. Naszą wieś spokojną, wieś wesołą zamieszkują dobrzy, bogobojni ludzie, nierzadko oryginały, zawsze otwarci na bezinteresowne zaopiekowanie się przybyszami z zewnątrz.
Alicja Sterna, film.onet.pl
Jeden z najciekawszych twórców polskiego kina. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych. Kolski tworzy kino autorskie. Jest reżyserem, scenarzystą i operatorem, a także pisarzem. W 1985 r. ukończył wydział operatorski w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wcześniej, w latach 1977-81 pracował we Wrocławskim oddziale TVP. Na dużym ekranie zadebiutował w roku 1990 filmem "Pogrzeb kartofla" jednak zanim do tego doszło reżyser zrobił mnóstwo filmów krótkometrażowych, z których do najważniejszych należą: "Mały dekalog", "Jak mnie kochasz", "Słowiański świt" i "Ładny dzień". Ogólnopolską popularność przyniósł Kolskiemu w 1993 r. "Jańcio Wodnik", w którym brawurowo zagrał Franciszek Pieczka i za który reżyser otrzymał w 1994 r. "Paszport Polityki".
1990 Pogrzeb kartofla
1992 Pograbek
1993 Jańcio Wodnik
1995 Cudowne miejsce
1995 Szabla od komendanta
1998 Historia kina w Popielawach
2000 Daleko od okna
2003 Pornografia
2006 Jasminum
2008 Afonia i pszczoły
2009 Wenecja