repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 11 września 2014.

Wróg

Enemy

reż. Denis Villeneuve

czas: 90’
produkcja: Kanada, Hiszpania 2013
obsada: Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent, Sarah Gadon
polski dystrybutor: M2 Films

Nastrojowy thriller, adaptacja Podwojenia Joségo Saramago . Niezdarny nauczyciel historii (Jake Gyllenhaal w podwójnej roli) na drugim planie oglądanego filmu widzi twarz taką samą jak jego. Zafascynowany i przerażony, postanawia ustalić tożsamość aktora i odkrywa, że istnieje ktoś identyczny.

Hitchcockowski niepokój miesza się tu z paranoiczną narracją rodem z „Memento" Christophera Nolana, ale mimo pewnych trudności z orientacją w tkance opowieści, widz nie może oderwać się od tej ekscytującej historii. Niczym James Stewart w „Zawrocie głowy" bohater zatraca się w swej obsesji, a postronny obserwator przestaje rozpoznawać, czy chodzi o Adama, czy może to Anthony stał się centralną postacią. Doskonale sfotografowane, skąpane w brunatnych barwach Toronto staje się areną niezwykłej rozgrywki, która tak naprawdę może być jedynie wytworem wyobraźni.

Dawid Myśliwiec, stopklatka.pl

Denis Villeneuve

Denis Villeneuve

Urodził się w 1967 r. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę projektem Course destination monde - 20 pięciominutowych klipów o podróżach po całym świecie. Jego poruszająca krótkometrażówka REW FFWD była wyświetlana na festiwalach na całym świecie i zdobyła wyróżnienie jury w Locarno. Pełnometrażowy debiut Villeneuve'a, Un 32 août sur terre miał premierę na festiwalu w Cannes. Jego następny obraz, Maëlstrom, zdobył liczne nagrody na festiwalach na całym świecie, m.in. nagrodę FIPRESCI na Berlinale.

Wybrana filmografia:

1994 REW FFWD (dok. / doc., kr.m. / short)

1998 Un 32 août sur terre / August 32nd on Earth

2000 Maelström

2006 120 Seconds to Get Elected (kr.m. / short)

2008 Next Floor (kr.m. / short)

2009 Politechnika / Polytechnique

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!