repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 14 listopada 2019.

Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?

Cold Case Hammarskjöld

reż. Mads Brügger

czas: 128’
produkcja: Dania, Norwegia, Szwecja, Belgia 2019
Bezpłatne bilety do odbioru w kasie kina.

Jest wiele teorii spiskowych o śmierci Daga Hammarskjölda, szwedzkiego Sekretarza Generalnego ONZ. Zginął w podejrzanej katastrofie lotniczej w 1961 r., w drodze na negocjacje o zawieszeniu broni w celu rozwiązania konfliktu w Katandze, w Kongo, w którym stawką były ogromne interesy gospodarcze. Hammarskjöld był postępowym politykiem, który chciał uniemożliwić krajom zachodnim, takim jak Wielka Brytania i Francja, przywrócenie ich wpływów w Afryce po uzyskaniu niepodległości przez kolonie.

Po seansie zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą:

Iwona Morozow
Absolwentka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego; doktorantka Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim, w ramach których przygotowuje rozprawę doktorską na temat filmu społecznie zaangażowanego. Współzałożycielka multibloga i serii wydawniczej "Film Kultura Społeczeństwo" (FKS: www.filmkulturaspoleczenstwo.pl) oraz redaktorka czasopisma naukowego "Tematy z Szewskiej".


Dawid Junke
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół badań nad kulturą popularną, ze szczególnym uwzględnieniem kulturowych aspektów produkcji i recepcji seriali telewizyjnych. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturalnej "Trickster". Publikował m.in. w "Pracach Kulturoznawczych" i "Kulturze Współczesnej". Autor książki Transcendencja i sekularyzacja. Motywy religijne we współczesnych amerykańskich serialach telewizyjnych(2018), w której analizuje m. in. seriale Zagubieni (2004-2010), Detektyw (2014-) i Pozostawieni (2014-2017).

Rozmowę poprowadzi Jan Pelczar

Dziennikarz Radia RAM. Współpracuje z "Przekrojem" i "Dużym Formatem". Niedawno mogliście przeczytać m.in. jego wywiad z Teoną Mitevską, reżyserką "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia", jednego z tegorocznych finalistów LUX. Autor "Strefy Kina", recenzent, prowadzi uroczyste premiery filmowe, dyskusje z twórcami, festiwalowe gale. Przeprowadził setki wywiadów z osobistościami świata sztuki, polityki i sportu. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Za reportaż "Jak długo leci z nami pilot" nominowany do Grand Press 2018.

Mads Brügger

Osobowość telewizyjna, duński satyryk i dokumentalista. Urodzony w 1972 roku w Kopenhadze. W duńskiej telewizji prowadzi talk-show Den 11. time oraz program informacyjny Deadline. W swoich filmach często posługuje się taktyką prowokacji dziennikarskiej, wciela się w fikcyjne postacie, prowokuje swoich rozmówców w sposób porównywany do produkcji Sachy Barona Cohena. W Danes for Bush (2004) Brügger wciela się w Madsa Cortzena, fanatycznego zwolennika Georges’a W. Busha, przemierzającego Amerykę i przekonującego Amerykanów do głosowania na byłego prezydenta. W The Red Chapel udaje się z trupą komików do Korei Północnej, której życie codzienne udaje mu się sfilmować.

Wybrana filmografia

2009 Idioci w Korei / Det røde kapel / The Red Chapel (doc.)

2011 Ambasador / Ambassadøren / The Ambassador (doc.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!