film
   
Dni Filmowe LUX 2019: Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?
Cold Case Hammarskjöld
reż. Mads Brügger / Dania, Norwegia, Szwecja, Belgia 2019 / 128’
Bezpłatne bilety do odbioru w kasie kina.
Seanse - kup bilet:
14 lis

Opis filmu

Jest wiele teorii spiskowych o śmierci Daga Hammarskjölda, szwedzkiego Sekretarza Generalnego ONZ. Zginął w podejrzanej katastrofie lotniczej w 1961 r., w drodze na negocjacje o zawieszeniu broni w celu rozwiązania konfliktu w Katandze, w Kongo, w którym stawką były ogromne interesy gospodarcze. Hammarskjöld był postępowym politykiem, który chciał uniemożliwić krajom zachodnim, takim jak Wielka Brytania i Francja, przywrócenie ich wpływów w Afryce po uzyskaniu niepodległości przez kolonie.

Po seansie zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą:

Iwona Morozow
Absolwentka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego; doktorantka Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim, w ramach których przygotowuje rozprawę doktorską na temat filmu społecznie zaangażowanego. Współzałożycielka multibloga i serii wydawniczej "Film Kultura Społeczeństwo" (FKS: www.filmkulturaspoleczenstwo.pl) oraz redaktorka czasopisma naukowego "Tematy z Szewskiej".


Dawid Junke
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół badań nad kulturą popularną, ze szczególnym uwzględnieniem kulturowych aspektów produkcji i recepcji seriali telewizyjnych. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturalnej "Trickster". Publikował m.in. w "Pracach Kulturoznawczych" i "Kulturze Współczesnej". Autor książki Transcendencja i sekularyzacja. Motywy religijne we współczesnych amerykańskich serialach telewizyjnych(2018), w której analizuje m. in. seriale Zagubieni (2004-2010), Detektyw (2014-) i Pozostawieni (2014-2017).

Rozmowę poprowadzi Jan Pelczar

Dziennikarz Radia RAM. Współpracuje z "Przekrojem" i "Dużym Formatem". Niedawno mogliście przeczytać m.in. jego wywiad z Teoną Mitevską, reżyserką "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia", jednego z tegorocznych finalistów LUX. Autor "Strefy Kina", recenzent, prowadzi uroczyste premiery filmowe, dyskusje z twórcami, festiwalowe gale. Przeprowadził setki wywiadów z osobistościami świata sztuki, polityki i sportu. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Za reportaż "Jak długo leci z nami pilot" nominowany do Grand Press 2018.

Informacje o reżyserze

Mads Brügger

Osobowość telewizyjna, duński satyryk i dokumentalista. Urodzony w 1972 roku w Kopenhadze. W duńskiej telewizji prowadzi talk-show Den 11. time oraz program informacyjny Deadline. W swoich filmach często posługuje się taktyką prowokacji dziennikarskiej, wciela się w fikcyjne postacie, prowokuje swoich rozmówców w sposób porównywany do produkcji Sachy Barona Cohena. W Danes for Bush (2004) Brügger wciela się w Madsa Cortzena, fanatycznego zwolennika Georges’a W. Busha, przemierzającego Amerykę i przekonującego Amerykanów do głosowania na byłego prezydenta. W The Red Chapel udaje się z trupą komików do Korei Północnej, której życie codzienne udaje mu się sfilmować.


Documentary filmmaker, satirist and television personality Madds Brügger was born in Copenhagen in 1972. He is the host of Danish television programs Den 11. Time (The Eleventh Hour) and Deadline. In his films, he frequently resorts to provocation, impersonating fictional characters and using techniques reminiscent of Sasha Baron Cohen’s satire. In Danes for Bush (2004),Brügger played Mads Cortzen, a fictional and fanatical supporter of the former president who travels the United States campaigning on Bush’s behalf. In The Red Chapel he accompanies a comedy troupe to North Korea, offering a rare glimpse behind the borders of the secretive state.

Wybrana filmografia/ Selected filmography

2009 Idioci w Korei / Det røde kapel / The Red Chapel (doc.)

2011 Ambasador / Ambassadøren / The Ambassador (doc.)

stopka

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.