repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
przegląd

Top 10 2023

Zamiast noworocznych postanowień, pozostajemy przy podsumowaniach i zapraszamy na przegląd dziesięciu najlepszych produkcji minionego roku. Jakie filmy dotarły do mety w głosowaniu widzów? Przed ekrany, do biegu, gotowi, start!

10. Osiem gór (80 głosów)

Za siedmioma lasami, za ośmioma górami… czeka nieposkromiona natura i droga, która prowadzi przed siebie, a czasem – do siebie. Ekranizacja bestsellerowej powieść Paulo Cognettiego to pochwała wolności, szczere emocje i zdjęcia inspirowane Into the Wild.

9. Barbie (82 głosy)

Pink is everything! Najbardziej różowa premiera tego roku, której największym konkurentem w box office był fizyk jądrowy. Lekcja feminizmu i analiza fenomenu Barbie w jednym. 

8. TÁR (83 głosy)

Studium muzycznego geniuszu, a zarazem historia o rewersie sukcesu i nadużywaniu władzy z Cate Blanchett oraz muzyczną oprawą nagrodzonej Oscarem islandzkiej kompozytorki Hildur Guðnadóttir. 

7. Blisko (91 głosów)

Wspaniale sfilmowany coming-of-age, a zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych chwil. Lukas Dhont doskonale wie, jak nie stracić z oczu prawdziwych emocji i wzruszeń. 

6. W trójkącie (113 głosów)

All inclusive! Luksusowy jacht, wyjątkowa kolacja kapitańska i rozrywki na pokładzie Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes filmowy rejs pod banderą Rubena Östlunda buja ironią i kołysze absurdem, lecz choroba morska na tym statku to najmniejsze zmartwienie. 

5. Chłopi (121 głosów)

Twórcy Twojego Vincenta przenoszą noblowskie dzieło Reymonta na wielki ekran i robią to w olśniewający wizualnie sposób. Mikroświat wiejskiej wspólnoty staje się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności. 

4. Oppenheimer (146 głosów)

Porywająca historia fizyka J. Roberta Oppenheimera, któremu przypisuje się miano „ojca bomby atomowej”. Wciągające kino biograficzne w reżyserii jednego z największych wizjonerów kina: Christophera Nolana. 

3. Poprzednie życie (148 głosów)

Miłosna historia rozpisana na dwa kontynenty, trzy osoby i nieskończenie wiele możliwych scenariuszy: co by było gdyby?. Debiut Celine Song prowadzi przez pokręcone ścieżki czasu i wyborów, opowiadając o uczuciach, pamięci i korzeniach. 

2. Duchy Inisherin (158 głosów)

Best friends 4ever? Martin McDonagh na małej wyspie u wybrzeży Irlandii pomieścił wielowarstwową historię o relacjach i zmiennych stanach przyjaźni. A wszystko to w towarzystwie znakomitego aktorskiego kwartetu. 

1. Aftersun (196 głosów)

Poruszająca najczulsze struny podróż przez wspomnienia, które bywają niewyraźne jak prześwietlone zdjęcie i widoki oglądane pod słońce. Jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej wstrząsających portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. 

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!