Przegląd odbywa się w ramach Festiwalu Sakura – II wrocławskich dni japońskich inspiracji. W tym roku po raz pierwszy festiwal został poszerzony o pozycje filmowe, dzięki nawiązaniu współpracy z Kinem Nowe Horyzonty. Wydarzenia nurtu głównego zaplanowane odbędą się w dniach 27-30 kwietnia 2023.
Organizatorem Festiwalu są Fundacja Zarzewie i Studio Kokyu, partnerami są Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Całość Festiwalu objęta jest patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce oraz patronatem Prezydenta Wrocławia. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocław
Sakura w języku japońskim to drzewo wiśniowe, a także sam kwiat wiśni, którego kwitnienie oznacza nadejście wiosny. Pora ta w Japonii jest świętem oglądania kwiatów – Hanami – czasem zachwytu ich pięknem, delikatnością i nietrwałością. Jest to jednocześnie idealny moment do refleksji nad kruchością piękna oraz ulotnością chwili. Kwitnące wiśnie to również pretekst do wyjścia na piknik, spotkania z innymi, wspólnego celebrowania pięknego momentu. Kwiat wiśni jest często wykorzystywaną metaforą ulotnej natury życia. Sakura była kojarzona z samurajami i bushi – ludźmi kroczącymi drogą wojownika. Ich życie uważano za krótkotrwałe i piękne, podobne do kwiatów wiśni.
Przegląd twórczości Akiry Kurosawy, jednego z największych mistrzów światowego kina, o którego dorobku mówi się, że stanowił unikalny pomost pomiędzy kulturami Wschodu i Zachodu.
W programie cyklu znajdą się przede wszystkim najsłynniejsze filmy japońskiego mistrza (Rashomon, Tron we krwi, Ran), w których ważne wydarzenia z historii ojczyzny posłużyły mu za tło dla uniwersalnych, filozoficznych refleksji o względności prawdy i destrukcyjnym wymiarze władzy. Przegląd uzupełnią nietypowe w dorobku Kurosawy, poetyckie Sny z udziałem – deklarującego się jako wielki miłośnik twórczości Japończyka – Martina Scorsese.