repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Kos, reż. Paweł Maślona

Kontakt 

Tomasz Wójcik
tomasz.wojcik@nowehoryzonty.pl
tel. 608 430 317

Pokazy dla szkół - porpozycje filmowe dla szkół ponadpodstawowych

Propozycje filmowe dla szkół ponadpodstawowych na okres maj-czerwiec 2023

Chłopi

premiera: 13.10.2023

Jak malowani! Zjawiskowe kadry z filmu możecie zobaczyć u nas nie tylko na wielkim ekranie, od 11 października zapraszamy na wystawę fotosów w przestrzeni kina na 1. piętrze.

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży

premiera: 17.11.2023

Każda saga ma swój początek, a każdy bunt potrzebuje pierwszej iskry. Oto Dziesiąte Głodowe Igrzyska. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i przyszłość Coriolanusa zależy od tego, czy zdoła pokonać konkurentów. Tyle że fortuna nie bardzo mu sprzyja, bo otrzymuje poniżające zadanie. Zostaje mentorem Lucy Gray Baird, dziewczyny z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Ich losy będą od teraz nierozerwalnie ze sobą splecione – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa się walka na śmierć i życie. Poza areną w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie dla skazanej na zgubę trybutki… Czy warto przestrzegać zasad, gdy liczy się tylko przetrwanie za wszelką cenę?

Napoleon

premiera: 24.11.2023

Pojawił się znikąd. Podbił wszystko. Napoleon to pełna widowiskowych scen batalistycznych opowieść o drodze do władzy nad Europą francuskiego cesarza. Historia o wzlotach i upadkach tytułowego przywódcy ukazana jest przez pryzmat jego burzliwego związku z cesarzową Józefiną (Vanessa Kirby). Konfrontacji z ładunkiem historycznym i postacią Napoleona podjął się legendarny reżyser Ridley Scott. Autor kultowych produkcji (m.in. Blade Runner, Thelma i Louise) po niemal 25 latach od Gladiatora na planie ponownie współpracuje z Joaquinem Phoenixem, któremu powierzył główną rolę.

Wonka

premiera: 14.12.2023

Opowieść o tym, jak największy na świecie producent czekolady w nieprawdopodobny sposób stał się ukochanym Willy Wonką.

Cylinder, śliwkowy frak i roziskrzone oczy to znaki charakterystyczne jednego z największych cukierników-magików! Zanim Willy Wonka, bohater słynnej książki Roalda Dahla, został właścicielem fabryki czekolady, nie zawsze miał słodkie życie. Jak wyglądała jego droga? Opowiedziane z humorem i wdziękiem filmowe widowisko z Timothée Chalametem przybliża historię młodego Wonki, który chce zmienić świat dzięki swoim smakowitym wynalazkom. Jednocześnie przypomina, że to, co najlepsze w życiu, zaczyna się od marzenia. A jeśli przy łucie szczęścia spotkacie przy tym Willy'ego Wonkę, wszystko jest możliwe.

Pierwszy gol

premiera: 5.01.2024

Taika Waititi zaliczył już filmowego hat-tricka: tchnął nowe życie w opowieści o wampirach ( Co robimy w ukryciu), uczłowieczył i rozweselił Boga Gromów ( Thor: Ragnarok) oraz z wyczuciem wprowadził humor do historii o wojnie ( Jojo Rabbit nagrodzony Oscarem za scenariusz). Tym razem nowozelandzki reżyser odświeża kino sportowe. Rezultat tradycyjnie jest znakomity: czułość łączy się tu z mądrością, wyborny humor przeplata się z refleksją na temat pasji, a Waititi udziela także nieoczywistej odpowiedzi na podchwytliwe pytanie: „co to znaczy osiągnąć sukces?”. W  Pierwszym golu śledzimy losy drużyny Samoa Amerykańskiego w piłce nożnej. To bez dwóch zdań jeden z najgorszych zespołów w historii futbolu, który zasłynął spektakularną klęską, przygrywając 31:0 z Australią w eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2001 roku. Drużyna nie poddaje się jednak i zatrudnia trenera ostatniej szansy, Thomasa Rongena (rewelacyjny Michael Fassbender), mając nadzieję, że ten odmieni jej los. Ale Rongen musi najpierw stoczyć pojedynek z samym sobą oraz ze swoją pogmatwaną przeszłością. Reżysera zobaczymy też w roli lokalnego kapłana – narratora opowieści.

Chłopiec i czapla

premiera: 19.01.2024

Zdobywca Oscara® Hayao Miyazaki ponownie zaprasza do swojego świata. Młody Mahito, z tęsknoty za matką, wyrusza do magicznego miejsca, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

Po stracie matki Mahito wraz ojcem opuszcza Tokio i przeprowadza się na wieś. Zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga chłopcu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Chłopiec i czapla to najnowsza, wizjonerska animacja mistrza gatunku Hayao Miyazakiego, który w wielkim stylu powraca na ekrany po dziesięciu latach. Film, okrzyknięty w Japonii arcydziełem, to nie tylko opowieść o stracie i przemijaniu, to także popis niczym nieograniczonej wyobraźni.

Biedne istoty

premiera: 19.01.2024

Biedne istoty w reżyserii Yorgosa Lanthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

Kos

premiera: 26.01.2024

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania.

Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Przesilenie zimowe

premiera: 26.01.2024

Wielki powrót mistrza filmowego dialogu, Alexandra Payne’a, który zachwycił romantycznymi  Bezdrożami, a potem uwodził obyczajową  Nebraską. W pierwszych scenach  Przesilenia zimowego poznajemy antypatycznego profesora historii (Paul Giamatti w chyba najlepszej roli w karierze). Akcja filmu toczy się w szkole z internatem gdzieś w Nowej Anglii lat 70., w przeddzień przerwy świątecznej. Spędzić Nowy Rok w tej skostniałej, zmrożonej tradycją instytucji pod opieką belfra to najgorsza kara z możliwych. Jednak stopniowo, wraz z topniejącym śniegiem i wypitą whisky relacje między uczniami i pracownikami, będącymi niczym relikty minionego świata (dosłowne znaczenie tytułu  The Holdovers), zaczynają się ocieplać. Z konfrontacji i szczerej rozmowy rodzi się wzajemne zrozumienie. Jesteśmy więc świadkami swoistego, niezależnego od wieku bolesnego  coming-of-age. A wszystko to zostało okraszone cytatami z dzieł greckich klasyków i łacińskimi maksymami, smakowitymi jak ciepłe  soul food przygotowane przez doświadczoną przez los czarną kucharkę, która woli spędzić święta w pustej szkole.

Opadające liście

premiera: 9.02.2024

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.

Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Laureat Nagrody Jury ostatniego festiwalu w Cannes, a zarazem najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki tworzy kolejną słodko-gorzką opowieść o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Priscilla

premiera: 9.02.2024

Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę.

Bracia ze stali

premiera: 16.02.2024

Surowy teksański ojciec - głowa rodu Von Erich - zrobi wszystko, by jego synowie osiągnęli w sporcie to, czego on sam nie zdołał. Za kulisami wrestlerskich widowisk, na punkcie których w latach 80. oszalała Ameryka, kryją się jednak brutalne treningi, złamane charaktery, przekreślone marzenia i poturbowane braterskie relacje. Rodzicielskie ambicje okazują się przekleństwem synów - na Von Erichów spada cios za ciosem. Czy niezwyciężeni dotąd bracia unikną wiszącego nad nimi fatum?

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!