repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

Kino przesilenia - 22. Międzynarodowy Festiwal Nowe Horyzonty

20 lip

Najważniejsze tytuły z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale, Toronto), awangardowe perły niedostępne nigdzie indziej, filmy niepokornych twórców i niekwestionowanych mistrzów kina, kino eksperymentujące z formą i podważające schematy. Od 21 lipca zapraszamy na 22. edycję MFF Nowe Horyzonty, dzięki której Wrocław ponownie zamieni się w stolicę kina. 

Kino przesilenia

W programie tegorocznej edycji znalazło się 271 filmów, które swoim blaskiem rozświetlą kinowe ekrany. Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – wyróżnione Nagrodą Jury IO w reżyserii mistrza polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego, który przywita widzki i widzów zgromadzonych w Kinie Nowe Horyzonty.

Pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także znakomity, doceniony na MFF w Toronto debiut Agi Woszczyńskiej – Cichą ziemię; zdobywcę Grand Prix w Cannes – Blisko Lukasa Dhonta; nagrodzone Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Alcarràs Carli Simón, prezentowany w Cannes Godland Hlynura Pálmasona oraz Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy’ego Smitha – wyjątkowy esej dokumentalny w reżyserii Stuarta A. Staplesa, frontmana zespołu Tindersticks, który da koncert w pierwszy piątek festiwalu.

Hity ze światowych festiwali

Nowe Horyzonty to dla wielu synonim filmowych spotkań z mistrzami kina - wschodzącymi i tymi, którzy nazywani są tym mianem od lat. Nie inaczej będzie i w tym roku - w sekcjach mBank Pokazy Galowe oraz Mistrzowie, Mistrzynie znajdą się najważniejsze filmy pokazywane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. Oprócz wspomnianych już IO oraz Blisko, festiwalowa publiczność zobaczy tu także innych zdobywców nagród z 75. MFF w Cannes: W trójkącie Rubena Östlunda (Złota Palma), Podejrzaną Parka Chan-wooka (Najlepszy Reżyser), Boy from Heaven Tarika Saleha (Najlepszy Scenariusz), Holy Spider Alego Abbasiego (Najlepsza Aktorka) oraz Baby Broker Hirokazu Koreedy (Najlepszy Aktor). A to wciąż nie wszystkie filmowe perły z Cannes.

W programie nie zabraknie też najważniejszych tytułów tegorocznego Berlinale (na czele ze zdobywcą Złotego Niedźwiedzia – Alcarràs, reż. Carla Simón); Sundance (m.in. Utama, reż. Alejandro Loayza Grisi); Rotterdamu (laureat festiwalu – Eami, reż.Paz Encina) czy San Sebastián (m.in. Błękitny księżyc, reż. Alina Grigore).

Retrospektywy

Agnieszka Holland – mistrzyni (nie tylko) polskiego kina, Lucile Hadžihalilović – francuska reżyserka wspaniałych, gęstych od znaczeń i szalenie cielesnych filmów, Joanna Hogg – pochodząca z Wielkiej Brytanii fenomenalna portrecistka i pejzażystka specjalizująca się w tworzeniu krajobrazów życia wewnętrznego oraz Jonas Mekas – litewsko-amerykańska ikona awangardy; twórca osobny, outsider i geniusz: oto czworo bohaterów tegorocznych retrospektyw, którym poświęcone zostanie szczególne miejsce w programie Nowych Horyzontów.

Co jeszcze skrywa program tegorocznej edycji Nowych Horyzontów? Sprawdź szczegóły

Bilety na tegoroczną edycję dostępne są już w sprzedaży online. Do kinowych kas w KNH zapraszamy stacjonarnie od 21 lipca. 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!