repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 18 września 2013.

Dni Seniora: Piąta pora roku

The Fifth Season of The Year / Piąta pora roku

reż. Jerzy Domaradzki

czas: 96’
produkcja: Polska 2012
obsada: Marian Dziędziel, Ewa Wiśniewska, Andrzej Grabowski
polski dystrybutor: Kino Świat

Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z różnych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie zobaczył jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.

Historia opowiedziana w „Piątej porze roku” nieustannie czymś zaskakuje, a opowiedziana jest z ciepłem, lecz bez przesłodzenia, i sympatią dla bohaterów, nie tuszującą wszakże ich ludzkich słabości. Dialogi są „życiowe”, a przy tym – kiedy trzeba – nie pozbawione humoru. Co jednak najistotniejsze, filmowym postaciom nie brakuje emocji. Bez nich na ekranie nie „zaiskrzy”. Do tego, żeby „zaiskrzyło”, potrzeba wspaniałych aktorów, bo to oni kończą rozpoczęty w scenariuszu proces wyposażania bohaterów w emocje, które przekazują widzom. „Piąta pora roku” jest koncertem gry aktorskiej, przede wszystkim Wiśniewskiej i Dziędziela, choć także praktycznie wszystkich odtwórców ról drugoplanowych, z brawurowym, acz nie szarżującym Andrzejem Grabowskim na czele.

Andrzej Bukowiecki, portalfilmowy.pl

Jerzy Domaradzki

Jerzy Domaradzki urodził się w 1943 roku we Lwowie. Ukończył wydział operatorski a następnie reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Pierwsze kroki stawiał jako drugi reżyser u boku Janusza Morgensterna (Trzeba zabić tą miłość) i Andrzeja Wajdy (Ziemia obiecana). Zadebiutował nowelą Romans w zbiorowym filmie Obrazki z życia. W 1976 roku, wspólnie z Agnieszką Holland i Pawłem Kędzierskim nakręcił Zdjęcia próbne. Jego odważny portret epoki stalinowskiej, Wielki bieg (1981), został wyróżniony na wielu międzynarodowych festiwalach (m.in. w Moskwie i Montrealu). Od 1989 reżyser przebywa w Australii, gdzie zrealizował, m.in. Struck by Lightning (1990) i Historię Liliany (1996).

Wybrana filmografia:

1976 Długa noc poślubna

1976 Zdjęcia próbne

1978 Bestia

1980 Laureat

1981 Wielki Bieg

1983 Planeta Krawiec

1984 Trzy Młyny

1986 Legend of the White Horse

1987 Łuk Erosa

1995 Historia Liliany / Lilian's story

1997 Grać do góry nogami / to Play Upside Down (dok.)

1997 Papieska Akademia Nauk Społecznych (dok.)

1998 Szlachetny dzikus / The Noble Barbarian

2005 Tablice (nowela w filmie Solidarność, Solidarność)

2006 Co ja tutaj robię...

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!