repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 30 stycznia 2013.

Cztery słońca

Čtyři slunce

reż. Bohdan Sláma

czas: 102’
produkcja: Czechy 2012
obsada: Jaroslav Plesl, Anna Geislerová, Marek Šácha
polski dystrybutor: Gutek Film

Najnowszy film Bohdana Slámy, jednego z najważniejszych czeskich reżyserów, twórcy „Dzikich pszczół” i „Szczęścia”. Reżyser kolejny raz przygląda się rzeczywistości naszych południowych sąsiadów. Tym razem jednak pogrążonej w oparach palonej ukradkiem marihuany. „Cztery słońca” to opowieść o współczesnej rodzinie, walczącej ze swoimi słabościami, frustracjami i pokusami. Sláma patrzy na bohaterów wnikliwie, ze zrozumieniem, z właściwym Czechom dystansem i poczuciem humoru, tworząc film w tradycji najlepszych dzieł Mike'a Leigh.

Większe znaczenie niż barwne ozdobniki ma dla reżysera portret jednostek, miotających się po egzystencjalnych bezdrożach w poszukiwaniu duchowości. W spojrzeniu na bohaterów Sláma potrafi doskonale połączyć empatię i dystans, drwinę i współczucie. Dodatkową wartością są reżyserskie mrugnięcia okiem w stronę miłośników kina autorskiego. Umiejscowiona pod koniec filmu sekwencja, zapowiadająca nadchodzącą Apokalipsę, daje się odczytać jako wyborny pastisz „Zwierciadła” Tarkowskiego.

Piotr Czerkawski, katalog 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Bohdan Sláma

Urodził się w 1967 roku w Opawie. Ukończył słynną praską szkołę filmową FAMU (Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění). W 1992 roku asystował Věrze Chytilovej przy filmie Dědictví aneb Kurvahošigutntag. W pełnym metrażu zadebiutował w 2001 roku filmem Dzikie pszczoły. W 2005 roku za obraz Szczęście otrzymał Złotą Muszlę na festiwalu filmowym w San Sebastián.

Wybrana filmografia

1997 Akáty bílé

1992 Stvanice (short)

2001 Dzikie pszczoły / Divoké vcely / The Wild Bees

2005 Szczęście / Stestí / Something Like Happiness

2008 Mój nauczyciel / Venkovský ucitel / Country Teacher

2011 Cztery słońca / Čtyřislunce / Four Suns

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!